انتظارات فعالان معدنی از دولت

گروه معدن:
منیر حضوری: ۱۰ تیر در تقویم رسمی کشور براساس مصوبه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی روز صنعت و معدن نامیده شده است. اختصاص این روز فرصت مناسبی است که به مهم‌ترین موتور محرکه اقتصاد یعنی بخش صنعت و معدن نگاهی اندیشمندانه شود، چراکه این بخش به‌عنوان عامل مولد اشتغال پایدار در افزایش تولید ناخالص ملی و درآمد سرانه نقش بسزایی دارد.


روزنامه «روزگار معدن» به‌مناسبت روز صنعت و معدن با مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت‌وگو کرده که در زیر می‌خوانید.


افزایش اختیار شورای معادن استان‌ها


عباسعلی ایروانی، مدیرکل دفتر نظارت امور معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این سوال که سال ۹۸ وزارتخانه چه دستاوردهای مثبتی در بخش معدن داشته، گفت: برای اینکه بتوانیم نظر کلی درباره بخش معدن ارائه دهیم باید آن را با یک سری شاخص‌ها بسنجیم.
مدیرکل دفتر نظارت امور معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به وضعیت تولید در بخش معدن اظهار کرد: سال گذشته در انواع مواد معدنی افزایش تولید داشته‌ایم. باوجود شرایط سخت و تعطیلی بر اثر کرونا و رکودی که در ۲ ماه اخیر ایجاد شده، میزان تولید ما در بخش معدن مناسب بوده است؛ به‌طور مثال می‌توان گفت در بخش فولاد شرایط خوبی را شاهد بودیم.
ایروانی با اشاره به اینکه زود است که به‌طور قطعی درباره میزان تولید در بخش معدن صحبت کرد، گفت: به‌دلیل اینکه ۲ ماه مورد بررسی ما در امسال قرار دارد، به‌طور قطعی نمی‌شود اعلام نظر کرد. به هر حال باوجود شرایط دشوار، معادن و صنایع معدنی کماکان به فعالیت خود ادامه داده‌اند. در کل با مقایسه معدن با سایر بخش‌های اقتصادی کشور می‌توان گفت سال گذشته بخش معدن وضعیت به‌نسبت خوبی داشته و کماکان به فعالیت خود ادامه می‌دهد.
مدیرکل دفتر نظارت امور معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه از شاخص‌های دیگر رشد بخش معدن سخن گفت و اظهار کرد: تعداد مجوزهای صادر شده، پروانه‌های بهره‌برداری، گواهی کشف و پروانه‌های اکتشاف از دیگر شاخص‌ها برای بررسی رشد بخش معدن است. وقتی بخش تولید رشد کند، به طور طبیعی بخش اکتشاف هم رشد می‌کند؛ بنابراین شاهد رشد خوبی در بخش اکتشاف هم بوده‌ایم.
ایروانی در پاسخ به این سوال که باتوجه به نام‌گذاری امسال باعنوان سال جهش تولید وزارتخانه چه برنامه‌هایی دارد، گفت: برای جهش تولید چندین برنامه تعریف شده که از جمله آنها می‌توان به افزایش میزان تولید و راه‌اندازی معادن کوچک‌مقیاس و معادنی که به هر دلیل دچار رکود شده‌اند، اشاره کرد.
او با اشاره به گسترش تفویض اختیار به شورای معادن استان‌ها گفت: در بخش قوانین و مقررات باید گفت دست به اصلاحاتی زده‌ایم؛ به‌طور مثال موضوع تفویض اختیار به شورای معادن استان‌ها در حال بازنگری است. در بخش معادن قرار است بخش کوچکی که باقی می‌ماند را هم تفویض اختیار کنیم. جمع‌بندی و گروه‌بندی بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها از موارد دیگری است که قرار است آن را انجام دهیم تا صدور مجوزها و فعالیت‌های معدنی تسریع شود.
نوسازی ماشین‌آلات، افزایش فعالیت‌های اکتشافی توسط سازمان زمین‌شناسی، اتمام کارهای اکتشافی و پهنه‌هایی که واگذار شده از موارد دیگری بود که مدیرکل دفتر نظارت امور معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت به آن اشاره کرد.


بهای بیشتر به فعالان معدنی


سیف‌الله امیری، مدیرکل صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه روز صنعت و معدن برای بها دادن به واحدهای صنعتی و معدنی نخستین بار در سال ۱۳۷۶ نام‌گذاری شده، اظهار کرد: مسئولان کشور در این سال برای اینکه به واحدهای صنعتی و معدنی و تولیدکننده‌ها اهمیت خاصی داده شود، روز مشخصی را در نظر گرفتند. در این روز واحدهای صنعتی و معدنی اول در ستاد ملی صنعت و معدن استان‌ها و بعد در ستاد وزارتخانه بررسی می‌شوند. آنهایی که فعالیت خوبی داشته و طرح‌های نو ارائه کرده‌اند، طبق دستورالعمل انتخاب شده و از دست رئیس‌جمهوری یا معاون اول لوح تقدیر و تندیس دریافت می‌کنند.


مدیرکل صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با انتقاد از صرف برگزاری چنین روزی، اظهار کرد: درست است که در این روز واحدهای نمونه معرفی می‌شوند اما انتظار این است که از معرفی صرف واحدها و ارائه لوح تقدیر فراتر رویم. واحدی که در روز صنعت و معدن به‌عنوان یک واحد نمونه انتخاب می‌شود، باید بتواند از این مهم به‌عنوان یک کارت سبز استفاده کند.
او تاکید کرد: واحد نمونه باید حداقل یک سال معافیت گمرکی دریافت کند، بتواند شرایط بهتری برای صادرات، واردات و تولید داشته باشد. باید تسهیلاتی برای این واحد در نظر گرفته شود و در کل دولت و مسئولان با آن به روش بهتری برخورد کنند.
امیری ادامه داد: هر سال در روز صنعت و معدن نشستی با حضور مسئولان و فعالان این عرصه برگزار می‌شود و نقاط قوت و ضعف مورد بررسی قرار می‌گیرد اما این موضوع تا سال بعد کنار گذاشته و به‌دست فراموشی سپرده می‌شود.
مدیرکل صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به لزوم تشکیل جلسات با حضور برگزیده‌های روز صنعت و معدن و مسئولان دولتی گفت: باید روز بعد از همایش، واحدی که به‌عنوان نمونه انتخاب شده و لوح تقدیر دریافت کرده، شاخص و شناخته شود و به‌عنوان یک واحد نمونه موردتوجه مخاطبان خود قرار گیرد، اما در واقعیت این‌گونه نیست. او تاکید کرد: باید واحدهای نمونه را به جلسات خود دعوت و بررسی کنیم چرا نمونه شده‌اند تا الگویی برای دیگران باشند.
امیری با بیان اینکه روز صنعت و معدن، روز بزرگی است، اظهار کرد: این روز فرصت مناسبی است تا مهم‌ترین موتور محرک اقتصاد یعنی بخش صنعت و معدن با نگاهی خاص بررسی شوند؛ بخشی که مولد اشتغال پایدار، افزایش تولید ناخالص ملی و درآمد سرانه کشور است. از آنجایی‌که اقتصاد کشور وابسته به صنعت و معدن است، باید باتوجه به شرایطی که وجود دارد به این روز و فعالان آن بیشتر از همیشه بها دهیم.


فرصتی برای قدردانی از معدنکاران زحمتکش


خلیل قاسمی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان در پاسخ به این سوال که روز۱۰ تیر (روز صنعت و معدن) چه اهمیتی دارد، اظهار کرد: این روز در تقویم کشورمان به‌عنوان روز گرامیداشت صنعت و معدن نام‌گذاری شده و فرصتی برای قدردانی از صنعتگران پرتلاش، معدنکاران زحمتکش و مجموعه‌های تولیدی است که با حداکثر توان در جبهه اقتصادی و خودکفایی فعالیت می‌کنند.


او با اشاره به نقش واحدهای تولیدی در اقتصاد کشور، بیان کرد: واحدهای تولیدی همواره در اقتصاد کشور و تحریم‌های ظالمانه مورد توجه بوده‌اند که مزین شدن سال‌های اخیر باعنوان تولید گواه این مطلب و توجه رهبر معظم انقلاب به این حوزه به‌عنوان گره‌گشای مسائل اقتصادی و معیشتی کشور بوده است. در این بین روز صنعت و معدن می‌تواند فرصتی برای معرفی دستاوردهای حوزه تولید و تقدیر از صنعتگران و معدنکاران نمونه کشوری باشد که نقش آنها در تداوم چرخه اقتصاد انکارناپذیر است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان در پاسخ به این سوال که این سازمان چه دستاوردهایی در سال گذشته داشته، اظهار کرد: کسب رتبه اول در دولت یازدهم در جذب سرمایه به‌میزان ۳۵۰ هزار میلیارد ریال، کسب رتبه دوم در جذب سرمایه‌گذار در بین استان‌های کشور در سال ۹۶ با مبلغ ۸۸ هزار میلیارد ریال، بهره‌برداری از شرکت مادکوش به‌عنوان نخستین کارخانه تولیدکننده گندله در استان با ظرفیت اسمی ۲۵۰۰ هزار تن و سرمایه‌گذاری بالغ بر ۲۳۰۰۰ میلیارد ریال در سال ۹۸، نتایج حاصله از کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در سال ۹۸، خروج ۱۶۱ بنگاه اقتصادی در حوزه‌های صنعت و معدن و بخش کشاورزی و خدمات از رکود و ایجاد ۹۷۵ نفر فرصت شغلی در حوزه‌های مذکور، بهره‌برداری از فاز اول و دوم پالایشگاه میعانات گازی شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس، کسب رتبه سوم کشوری از نظر سرمایه‌گذاری در صدور جوازهای تاسیس و کسب رتبه چهارم کشوری از لحاظ جذب سرمایه‌گذاری خارجی براساس گزارش تحلیلی سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در هیات سرمایه‌گذاری خارجی در سال ۱۳۹۸ از جمله دستاوردهای سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در سال قبل بوده است.


قاسمی ادامه داد: باتوجه به لزوم شناسایی ظرفیت‌های معدنی هرمزگان و بهره‌گیری از آن در راستای توسعه مناطق کمتر توسعه‌یافته و ایجاد اشتغال پایدار، ۲۹۰۰۰ کیلومترمربع از مساحت استان تحت عنوان پهنه اکتشافی در دست مطالعه و پی‌جویی قرار دارد که این پهنه‌ها شامل پهنه کوهشاه احمدی به وسعت ۲۱۷۷ کیلومترمربع، پهنه بشاگرد به وسعت ۵۶۶۹ کیلومترمربع، پهنه اکتشافی فین-باغات به مساحت ۶۴۴۸ کیلومترمربع، پهنه اکتشافی هرمزگان به وسعت ۱۱۳۱۳ کیلومترمربع و پهنه زون ۱۱ به وسعت ۳۰۷۶ است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان خاطرنشان کرد: در پهنه‌های اکتشافی کوهشاه احمدی و بشاگرد براساس گزارش‌های سازمان ایمیدرو و همچنین در پهنه زون ۱۱ براساس گزارش شرکت پایا، فاز شناسایی و پی‌جویی به اتمام رسیده و در ادامه آن جلسه کمیسیون مربوط در استان تشکیل شده است.


او در پاسخ به این سوال که امسال چه برنامه‌هایی دارید، اظهار کرد: برنامه‌های سازمان در بحث جهش تولید در بخش معدن در ۷ محور هدف‌گذاری شده که مهم‌ترین آنها طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس با هدف‌گذاری احیای ۵۴ معدن در امسال است.
قاسمی گفت: در صورت تحقق این برنامه بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان در بخش معدن سرمایه‌گذاری جدید خواهد شد و زمینه اشتغال بیش از ۵۰۰ نفر به‌صورت مستقیم فراهم می‌شود. باتوجه به فراهم شدن زیرساخت‌های اجرایی و نرم‌افزاری طرح در سال گذشته، روند احیای معادن شتاب می‌گیرد. او ادامه داد: در سال ۹۸، ۲۵ معدن غیرفعال در راستای اجرای طرح فوق احیا شد که با سرمایه‌گذاری قریب به ۴۷ میلیارد تومان، زمینه اشتغال مستقیم حدود ۲۷۲ نفر فراهم شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان در پاسخ به این سوال که سایر برنامه‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان چیست، با تاکید بر تداوم اقدامات و پروژه‌هایی که از سال رونق تولید شروع شده، گفت: افزایش ذخایر معدنی استان از طریق اکتشاف منابع جدید و تعیین‌تکلیف پهنه‌های مطالعاتی؛ به‌عبارتی توسعه فعالیت‌های اکتشافی استان و تکمیل زنجیره ارزش در بخش معدن از برنامه‌های سال جهش تولید است که در این راستا تکمیل طرح‌های در دست احداث در حوزه صنایع معدنی و راه‌اندازی واحدهای فرآوری مواد معدنی شامل تولید کنسانتره آهن، کرومیت و پودر گچ در شهرستان‌های مختلف استان در دستور کار قرار دارد.


او در ادامه به موارد دیگر از برنامه‌های این سازمان اشاره و تصریح کرد: تجهیز و نوسازی معادن از طریق اعطای تسهیلات رونق تولید و جهش در صدور مجوزهای اکتشافی و معدنی از دیگر برنامه‌های این سازمان است که از طریق شناسایی و حذف مقررات زائد، غیرضروری و دست‌وپاگیر و همچنین بهبود شاخص‌های کسب‌وکار، الکترونیکی کردن فرآیندهای باقیمانده در سامانه کاداستر و کاهش زمان صدور مجوزها پیگیری
خواهد شد.


قاسمی ادامه داد: یکی دیگر از برنامه‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان علاوه بر واگذاری محدوده‌های اکتشافی و معدنی که از طریق سامانه کاداستر و فرآیند ثبت محدوده انجام می‌شود، افزایش واگذاری معادن بلامعارض از طریق مزایده عمومی است. برابر با هدف‌گذاری در سال جهش تولید با درخواست تفویض اختیار بیشتر امور از شورای‌عالی معادن به شورای معادن استان‌ها برای تعیین‌تکلیف معادن غیرفعال و سلب صلاحیت بهره‌برداران معادنی که به تعهدات قانونی خود برای فعال‌سازی معدن اقدام نکرده‌اند، نظارت‌ها تشدید خواهد شد و پس از خلع ید بهره‌برداران خاطی، معادن مربوطه از طریق مزایده عمومی واگذار می‌شوند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان در پایان به حمایت از صادرات مواد معدنی دارای ارزش افزوده اشاره کرد و گفت: رفع موانع و مشکلات صادراتی واحدهای کوچک در بخش معدن با هدف توسعه صادرات غیرنفتی استان یکی دیگر از برنامه‌های سال جهش تولید است.


عملکرد سازمان زمین‌شناسی در یک سال


معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور همزمان با ۱۰ تیر، روز ملی صنعت و معدن به ارائه عملکرد این سازمان طی دوره یک‌ساله تیر ۱۳۹۸ تا تیر ۱۳۹۹ پرداخت.
به گزارش روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، علیرضا شهیدی با بیان اینکه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور یک مجموعه حاکمیتی-تخصصی و بازوی اجرایی وزارت صنعت، معدن و تجارت است، گفت: این مجموعه در آغاز چرخه معدنکاری است که با در اختیار داشتن مزیت‌های رقابتی مناسب ازجمله بهره‌گیری از توان تخصصی و نیروهای ارزشمند متخصص، دسترسی به فناوری‌های روز دنیا، گستردگی مراکز فعالیتی مناسب در سطح کشور و همچنین حضور در مجامع علمی بین‌المللی قادر به ارتقای سهم بخش معدن در حوزه علوم زمین و کشف ذخایر معدنی است.


شناسایی مواد معدنی و تولید ثروت ملی


به‌گفته شهیدی، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی دو برنامه مهم شناسایی مواد معدنی با هدف ایجاد ارزش‌افزوده و تولید ثروت ملی و همچنین شناسایی و پایش مخاطرات طبیعی با هدف جلوگیری از زیان‌های اقتصادی-اجتماعی و هدررفت ثروت ملی را دنبال می‌کند که توجه ویژه به این ظرفیت‌ها، تاثیرات مهمی در توسعه اهداف پیش رو خواهد داشت.
شهیدی خاطرنشان کرد: این سازمان بی‌شک با در اختیار داشتن نیروی متخصص کارآمد و تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در صورت داشتن منابع کافی می‌تواند نقش کلیدی و موثری داشته باشد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه این سازمان در ۶۰ سال سابقه و تجربه تمامی مساحت کشور را تحت پوشش نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس۱: ۲۵۰، ۱: ۱۰۰.۰۰۰ نقشه‌های ژئو شیمیایی ۱: ۱۰۰.۰۰۰ و ژئوفیزیک هوایی ۱: ۲۵۰.۰۰۰ قرار داده، تصریح کرد: صدها پروژه اکتشاف را در قالب طرح اکتشاف سراسری (از جمله فسفات، پتاس، منیزیت، منگنز، خاک‌های صنعتی، بوکسیت و عناصر نادر خاکی) اکتشاف زون‌های بیست‌گانه اول، بیست‌گانه دوم، پهنه‌های اکتشافی در فاز شناسایی-پی‌جویی اجرایی کرده‌ایم که از اطلاعات پایه خوبی برخوردار است و هم‌اکنون نیز در حال تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی در ۶ لایه اطلاعاتی و ژئوشیمیایی ۱: ۲۵۰۰۰ و برداشت ژئوفیزیک هوایی با خطوط پروازی ۲۵۰ متر هستیم که روشی مناسب و به‌صرفه در کشف ذخایر پنهان معدنی به‌حساب می‌آید.


به‌گفته رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور مطابق با اهم برنامه‌های اعلام شده سازمان در امسال و نظر به نام‌گذاری سال ۹۹ به‌عنوان سال جهش تولید، این سازمان در راستای عمل به منویات رهبر معظم انقلاب، برنامه‌های ابلاغی مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت را با هدف ایجاد تحول اطلاعاتی، ساختاری و افزایش بازدهی در بخش زیربنایی و معدنی کشور که شامل توسعه فعالیت‌های اکتشافی و توسعه فعالیت پایگاه داده‌های علوم زمین است، مبنای کار در امسال قرار داده است.
شهیدی، شناسایی و پی‌جویی ظرفیت‌های معدنی کشور شامل ۱۳۰ هزار کیلومترمربع، ۵۲ نقشه زمین‌شناسی کاربردی در مقیاس‌های مختلف، ۴۷ نقشه مهندسی و مخاطرات زمین‌شناختی (زلزله، ریزگرد، سیل، فرونشست، تغییرات اقلیمی و...)، ۴۰ هزار کیلومتر خطی ژئوفیزیک هوایی، ۳۲ هزار آنالیز نمونه‌های زمین‌شناسی و اکتشافی و یک مورد ظرفیت‌یابی و ارزیابی ژئوپارک‌های ایران را به‌عنوان آمار کمی عملکرد و برمبنای شاخص‌های اختصاصی منتهی به تیر ۱۳۹۹ مطرح کرد.


تهیه و انتشار ۵۲ عنوان نقشه و گزارش


وی در زمینه فعالیت‌های کیفی صورت گرفته یک‌ساله در حوزه مطالعات و بررسی‌های زمین‌شناسی نیز خاطرنشان کرد: تهیه و انتشار ۵۲ عنوان نقشه و گزارش زمین‌شناسی در مقیاس‌های گوناگون، اجرای بیش از ۲۰۰ پروژه و پیمایش زمین‌شناسی مهندسی و مخاطرات طبیعی در حوزه زمین‌لرزه، فرونشست، سیل، گرد و غبار و زمین لغزش در کشور، انتشار ۶ عنوان نقشه ملی مخاطرات کشور در سال ۱۳۹۸ شامل نقشه ملی فرونشست کشور، خطرپذیری سیل، لرزه زمین‌ساخت، مناطق مستعد گرد و غبار در کشور، ظرفیت منابع آب کارست و خطرپذیری زمین لغزش کشور، برداشت‌های لرزه‌ای کم‌عمق در کانال‌های کشتیرانی خورموسی در بندر امام‌خمینی، آغاز تهیه نقشه‌های رسوب‌شناسی، ژئوشیمی‌رسوبی و آلاینده‌های زیست‌محیطی در مقیاس یک‌پنجاه هزارم سواحل و پهنه آبی شمال کشور، تدوین طرح جامع مطالعات زمین‌شناسی دریایی در جنوب و شروع تدوین طرح برای دریای خزر و سواحل شمالی، آغاز پروژه ۹ برگ نقشه زمین‌شناسی به مقیاس یکصدهزارم در منطقه کویر لوت از جمله اقدامات سازمان بوده که برای نخستین بار در کشور رخ داده است.


واگذاری و آزادسازی ۶۰ محدوده اکتشافی


بنا بر اعلام رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در حوزه اکتشاف ذخایر معدنی (شناسایی-پی‌جویی) آغاز عملیات واگذاری و آزادسازی ۶۰ محدوده اکتشافی در کشور، اجرای عملیات شناسایی و پی‌جویی به میزان ۱۳۰ هزار کیلومتر مربع در قالب انجام ۱۰ پروژه شناسایی-پی‌جویی مواد معدنی برای ۳۲ محدوده مختلف کشور، انجام عملیات اکتشاف عمومی در قالب ۱۶ محدوده، انجام اکتشافات ژئوشیمیایی و تهیه گزارش‌های استانی با نگاهی به داده‌های زمین‌شناسی و اکتشافی برای ۹ استان، انجام ۹ پروژه مدل‌سازی اکتشافی، تهیه اطلس نقشه‌های زیر ساختاری در قالب ۵ استان و تهیه اطلس نقشه‌های ظرفیت مواد معدنی برای ۲۷ استان به‌عنوان دستاوردهای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در دوره یک‌ساله تیر ۹۸ تا تیر ۹۹ به ثمر رسیده است.
شهیدی درباره حوزه ژئوفیزیک هوایی بیان کرد: تکمیل چرخه ژئوفیزیک هوایی شامل برداشت، تعبیر و تفسیر داده‌ها، مدل‌سازی و معرفی مناطق امیدبخش در محدوده استان‌های مرکزی و بخشی از استان خراسان شمالی به میزان ۴۰ هزار کیلومتر خطی نیز محقق شده است.


عملکرد مناسب در حوزه دولت الکترونیک


به‌گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دولت الکترونیک و برنامه‌ریزی برای اصلاح نظام اداری نیز این سازمان دستاوردهای قابل‌توجهی از جمله کسب جایگاه برتر میان سازمان‌های تابعه وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه شاخص‌های اختصاصی و عمومی سال ۱۳۹۷ در جشنواره شهید رجایی سال ۱۳۹۸، استقرار نظام بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد و محاسبه قیمت تمام شده خدمات دستگاه، تدوین برنامه اصلاح نظام اداری دور دوم (۹۷ تا ۹۹)، راه‌اندازی ارائه خدمات و پرداخت الکترونیکی سازمان و قرارگیری در میان ۱۰ دستگاه با بیشترین رشد در برنامه و جایزه دولت الکترونیک کشور، مستندسازی ۱۰ فرآیند تخصصی سازمان طی بازه زمانی یک‌ساله، اجرای پروژه‌های امنیت اطلاعات، بهبود زیرساخت‌های فناوری اطلاعات سازمان به‌منظور صیانت از داده‌های تخصصی این سازمان، افتتاح پورتال خدمات‌محور سازمان و کسب رتبه برتر از سوی سازمان فناوری اطلاعات ایران به‌دلیل اشتراک‌گذاری داده‌های باز و کاربردی کشور به‌دست آورده است.
وی درباره دستاوردهای حوزه پایگاه ملی داده‌های علوم زمین، تصریح کرد: افتتاح سامانه اطلاعات مکانی (WebGIS)، اجرای فاز سوم نقشه راه علوم زمین و معدن و تقویت زیرساخت فیزیکی اطلاعاتی پایگاه شامل ایجاد و تجهیز دیتاسنتر و ارتقای ماژول‌های امنیت اطلاعات نیز در این دوره میسر شده است.


به‌گفته رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور تفاهمنامه‌های داخلی در دوره یک‌ساله تیر ۹۸ تا تیر ۹۹ با دانشگاه‌ها، دستگاه‌های دولتی و خصوصی و مراکز علمی و پژوهشی به‌منظور توسعه همکاری‌های آموزشی و پژوهشی و تحقیقاتی در بخش‌های مختلف علوم زمین به امضا رسیده است.چاپ