در بررسی تاثیر قیمت سنگ بر بازار مسکن مطرح شد

الگوبرداری مسکن از قیمت سنگ

آن‌طور که کارشناسان باور دارند، افزایش قیمت مسکن در ایران تحت‌تاثیر یک عامل نیست، بلکه تابع عواملی از‌جمله افزایش قیمت زمین، تورم، ضعف سیاست‌گذاری‌های پایدار در صدور شیوه‌نامه، افزایش هزینه‌های تولید، مشکلات بازار و نقش‌آفرینی سودجویان و دلالان بوده است.


در این گزارش به‌طور تخصصی بر موضوع معدن و سنگ‌های ساختمانی و تاثیر آن بر رشد قیمت مسکن تمرکز کرده‌ایم. از آنجایی‌که ایران جزو کشورهایی است که در منابع سنگی بسیار غنی است و جزو ۱۰ کشور تولید‌کننده این محصول به‌شمار می‌رود، انتظار و تصور این است که سنگ افزایش قیمت نداشته باشد و این مهم حداقل بر قیمت مسکن تاثیر نگذارد اما مسئله این است که قیمت سنگ هرازگاهی تحت‌تاثیر افزایش هزینه‌های اکتشاف، استخراج و... افزایش می‌یابد و بر قیمت مسکن هرچند ناچیز تاثیرگذار است.

«روزگار معدن» در این گزارش به ارتباط میان افزایش قیمت سنگ‌های ساختمانی و افزایش قیمت مسکن تمرکز و درباره تاثیر قیمت سنگ بر نرخ مسکن و برعکس و راهکارهای حل این مسئله با کارشناسان و فعالان این حوزه گفت‌وگو کرده است.

جوسازی‌های سودجویان و دلالان

باقر محمدی، مدیرعامل یک شرکت معدنی با بیان اینکه افزایش قیمت سنگ بر نرخ مسکن تاثیر زیادی ندارد، گفت: نوسانات قیمت سنگ در کشور ما بر افزایش یا کاهش قیمت مسکن تاثیر‌گذار است اما این تاثیر شدید نیست.

او تاکید کرد: مسئله مهم این است که مسکن یک کالای نهایی است که افزایش قیمت آن همیشه تابع افزایش قیمت مصالح ساختمانی نیست و ممکن است به‌دلیل افزایش قیمت زمین، جوسازی‌های سودجویان و دلالان اتفاق بیفتد.

این مدیرعامل شرکت معدنی با بیان اینکه دلیل اصلی افزایش قیمت مسکن به ضعف حمایت از تولید برمی‌گردد، اظهار کرد: وقتی تولید در کشور به مشکل برمی‌خورد و فعالیت بسیاری از کارخانه‌ها متوقف می‌شود، سرمایه‌گذاران و کسانی که نقدینگی دارند بدون نیاز واقعی مسکن می‌خرند تا ارزش سرمایه‌شان از بین نرود و همین مسئله روی اقتصاد و به طور جزئی معیشت خانواده‌هایی که به‌دنبال سرپناه هستند، تاثیر منفی می‌گذارد. محمدی با بیان اینکه در ۴ استان آذربایجان شرقی، ‌غربی، ‌زنجان و فارس در معادن سنگ‌های ساختمانی، ‌سیلیس، ‌کائولینیت و فرآوری سنگ فعالیت دارد، گفت: باید به‌دنبال عامل اصلی افزایش قیمت سنگ در ایران باشیم که از جمله این عوامل می‌توان به افزایش نرخ قطعات و ماشین‌آلات مورد نیاز، دستمزدها و در مجموع افزایش غیرمتعارف هزینه‌های تولید اشاره کرد.

این فعال معدنی با بیان اینکه افزایش هزینه‌ها گاهی از نرخ آزاد دلار هم تبعیت نمی‌کند، ‌اظهار کرد: گمرک و بازار گاهی انحصاری عمل و به‌خاطر مسائل تحریم، قطعات غیرمتعارف وارد کشور می‌کنند؛ درنتیجه قیمت‌ها چندین برابر آنچه که باید باشد، می‌شود. او تاکید کرد: وقتی هزینه تولید افزایش پیدا می‌کند، تولید سنگ‌های ساختمانی گران تمام می‌شود و قیمت مسکن هم بالا می‌رود.

لزوم حمایت دولت از فعالان حوزه سنگ‌

احمد شریفی، دبیر انجمن سنگ ایران با بیان اینکه افزایش قیمت مسکن در کشور ما عوامل مختلفی دارد، ‌اظهار کرد: قیمت مسکن به‌ پارامترهای گوناگونی ازجمله نرخ مصالح ساختمانی، نرخ زمین و تورم کلی در کشور برمی‌گردد. طبیعی است که قیمت سنگ نیز مثل بقیه اقلام تابع تصمیمات خلق‌الساعه، ضعف سیاست‌گذاری‌های پایدار و تورم است؛ درنتیجه سنگ به‌طور طبیعی با افزایش قیمت روبه‌رو شده و این مهم بر قیمت مسکن هم تاثیر گذاشته است.

دبیر انجمن سنگ ایران با اشاره به افزایش قیمت ماشین‌آلات و قطعات معدنی گفت: وقتی قطعات ماشین‌آلات معدنی گران شود، قیمت تمام‌شده سنگ هم افزایش پیدا می‌کند؛ بنابراین افزایش قیمت ماشین‌آلات معدنی یکی از عوامل مهم در افزایش قیمت سنگ ساختمانی و درنتیجه افزایش قیمت مسکن است.

شریفی با بیان اینکه تنها راه نجات صنعت سنگ کشور رونق صادرات است، گفت: پیشنهادها و درخواست‌های زیادی را به دولت و وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت ارائه داده‌ایم تا امکاناتی را برای فعالان حوزه سنگ در نظر بگیرند اما هنوز اقدام چشمگیری انجام‌ نشده است.

دبیر انجمن سنگ ایران ادامه داد: به‌طور مثال پیشنهاد دادیم ۴ کنسرسیوم قوی صادراتی در ۴ استان کشور شامل تهران، ‌اصفهان، ‌مرکزی و فارس شکل گیرد. شرکت‌هایی که ایجاد می‌شوند باید بتوانند به بورس هم ورود کنند.

در ادامه خواستار این مسئله هستیم که سرمایه اولیه این شرکت‌ها را دولت از محل تبصره قانون معادن بدهد تا آنها بتوانند در بخش فرآوری توفیقاتی را به‌دست آورده و در بازارهای هدف ورود کنند.

شریفی با اشاره به وضعیت سنگ در داخل کشور گفت: بیشترین منبع درآمد صنعتگران و صنف تولید‌کننده در حوزه سنگ به مصرف‌کنندگان داخل کشور برمی‌گردد. درواقع سهل‌الوصول‌ترین منبع درآمدی برای کارخانه‌های سنگی ما همین بازار داخلی است که امروز متاسفانه اوضاع خوبی ندارد.

او تاکید کرد: باتوجه به اینکه در هیچ جای دنیا به‌اندازه ایران سنگ مصرف نمی‌شود، با تمرکز بیشتر بر این بازار می‌توانیم منابع درآمدی را افزایش دهیم و در راستای جهش تولید حرکت کنیم.

انتهای پیام/


چاپ