عضو هیات‌مدیره شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران:

کرونا اکتشافات را لغو کرد

گروه معدن:
با توجه به آسیب‌های وارد شده به معادن زغال‌سنگ، این معادن باید به فهرست فعالیت‌های اقتصادی آسیب‌دیده از کرونا افزوده شوند.

به گزارش با شگاه خبرنگاران جوان، معادن نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد و به نوعی در شرایط حال حاضر با شیوع بیماری کرونا می‌توان آن را یک پله برای جبران خسارت دید. اما متاسفانه بحران بیماری همه‌گیر کرونا به تولید معادن نیز خسارت زده است.
به گفته کارشناسان بخش معدن آسیب این بحران بر فعالیت‌های معدنی استان ظرف 2هفته آینده آشکار خواهد شد. لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در معادنی که کارگران آن ناچار به فعالیت در کنار یکدیگر بودند، باعث تعطیلی موقت و دست از کار کشیدن کارگران آنها شد.
اکنون سوالی که پیش می‌آید آخرین وضعیت معادن و صنایع معدنی کشور در شرایط کرونا چگونه است؟ دولت، بخش خصوصی و شرکت‌های معدنی و فولادی هنوز گزارشی در مورد آخرین وضعیت خود گزارشی ارائه نکردند. آیا صادرات متوقف شده است؟ هنوز شرکت‌ها از آخرین وضعیت خود در سال ۹۹ گزارش نداده‌اند.
بهروز برنا، عضو هیات مدیره شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران درباره آخرین وضعیت کارکرد معادن، گفت: کرونا در بحث معادن تاثیرات منفی گذاشت به حدی که بحث اکتشافات را کنسل کرد چراکه اکتشافات نیاز به سفر دارد که به دنبال آن سفرها کنسل شده‌اند.
او بیان کرد: کار کردن در تونل به دلیل فضای محیطی آسیب‌پذیر دچار محدودیت‌هایی شده است. شیوه‌نامه‌هایی را از طریق سازمان نظام مهندسی منتشر شده است.
عضو هیات مدیره شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران گفت: هم‌اکنون ساخت‌وسازها فعالیت ندارند و بیشترین فعالیت معادن کوچک در بخش ساخت‌وساز بود که با رکود شدید روبه‌رو شده است. تنها معادنی فعالیت می‌کنند که صنایع معدنی در کنارشان فعالیت دارد.
برنا تشریح کرد: کرونا نه‌تنها در معادن کشور بلکه در معادن دنیا نیز تاثیرات منفی گذاشته است. ۷۰درصد معادن کشور در سنگ نما و ساختمانی کاربرد داشتند و اکنون کارکرد آنها به شدت افت کرده است علاوه بر این ۱۰درصد معادن در بخش فلزات و ۲۰ درصد در بخش غیرفلزات بودند.
او ادامه داد: بخش‌های مختلف تولید مانند حلقه‌های زنجیر به یکدیگر متصل هستند و تعطیلی فعالیت یک بخش بر بخش‌های دیگر نیز اثر می‌گذارد بنابراین تعطیلی معادن سایر بخش‌های تولید را نیز تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. اثرات و تبعات شیوع کرونا بر فعالیت‌های معدنی به مرور آشکار خواهد شد و قابل اندازه‌گیری خواهد بود.
سعید صمدی دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران، گفت: مدتی است که بیماری کرونا در سطح کشور درحال گسترش است و در این میان معادن زغال‌سنگ از شرایط ویژه‌ای برخوردار هستند.
او بیان کرد: فعالیت کاری جمعی در هر شیفت در محیط و فضای تونلی، محل‌های اقامت و استراحت و کانتین و ایاب و ذهاب مشترک شرایط ویژه در معادن زغال‌سنگ به شمار می‌رود. کارگران معادن زغال‌سنگ سال‌های طولانی در داخل تونل کار کردند و نسبت به سایر اقشار جامعه از نظر بیماری‌های ریوی آسیب‌پذیرتر هستند.
دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران ادامه داد: از این رو معادن زغال‌سنگ به عنوان یک محیط خاص و آسیب‌پذیر به شمار می‌آیند. در این شرایط تعدادی از معادن زغال‌سنگ کشور برای جلوگیری از گسترش بیماری یادشده به ناچار از اواسط اسفند تعطیل و کارگران را از محیط کاری خارج کردند و همچنین بخشی دیگر معادن زغال‌سنگ با پذیرش هزینه‌های سنگین و بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی به کار خود ادامه دادند.
صمدی افزود: در سال جدید با توجه به ابلاغیه‌های فرمانداری‌ها عمده معادن موفق به بازگشایی و تولید در سال جدید نشدند و طبعا در تمام این شرایط هزینه‌های نگهداری و تهویه تونل‌ها به قوت خود باقی است.
دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران تشریح کرد: با توجه به اینکه معادن زغال‌سنگ تامین‌کننده اصلی انرژی مورد نیاز ذوب‌آهن و مواد اولیه کارخانه‌های کک‌سازی کشور هستند، استمرار تعطیلی این معادن بیش از این باعث وقفه در تامین مواد اولیه زغال‌سنگ شده و تولید آن مجموعه‌ها نیز متوقف خواهد شد.
این مقام مسئول افزود: فعالیت معادن در شرایط جدید طبعا به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری‌های اجتماعی باعث افت تولید شده و به همان نسبت قیمت تمام شده را افزایش خواهد داد. صمدی تشریح کرد: با توجه به آسیب‌های وارد شده به معادن زغال‌سنگ کشور این معادن به فهرست فعالیت‌های اقتصادی آسیب دیده از ویروس کرونا افزوده شده و از مزایای مالیاتی، تامین اجتماعی، بانکی و کمک‌های دولتی این مسئول مشاغل برخوردار شوند. او گفت: با توجه به اینکه ایمیدرو به عنوان نماینده دولت در چند هفته اخیر کمک‌های خوبی به بخش‌های مختلف درگیر ویروس کرونا کرده است، طبعا معادن زغال‌سنگ از خانواده بزرگ معادن و صنایع معدنی هستند از این بحران آسیب جدی دیدند بنابراین بخشی از کمک‌ها به حمایت ایمیدرو به معادن زغال‌سنگ اختصاص یابد. مهرداد اکبریان، رئیس انجمن سنگ‌آهن ایران با اشاره به مشکلات معادن کشور، گفت: معادن کشور با توجه به شرایط ویژه‌ای که دارند تعطیل هستند. با توجه به شرایط ایمنی و رعایت مسائل بهداشتی در معادن زغال‌سنگ فعالیت‌های معادن زیرزمینی زغال‌سنگ متوقف شده است و این رویه تا زمان ریشه‌کن شدن ویروس کرونا استمرار می‌یابد.
اکبریان ادامه داد: با توجه به لزوم ایجاد وضعیت تولید و شرایط سودآوری برای کمک به کارگران و شرکت‌های مربوطه درخواست داریم که همزمان با توقف معادن زیرزمینی، امکان برداشت از معادن روباز فراهم شود. صنایع معدنی مشکلات زیاد زیربنایی دارد، یعنی متاسفانه از زیربنا که بحث مسائل حقوقی معدنی است درگیر بخشنامه‌ها و قوانین دولت هستیم.
او بیان کرد: نداشتن علوم، فنون و فناوری‌های جدید بعد اکتشاف یکی دیگر از مشکلات معادن است. هم‌اکنون استخراج با ماشین‌آلات با بضاعت کم و قدیمی درحال انجام بوده و دولت تمهیدات لازم را برای نوسازی ماشین‌آلات معدنی قدیمی در سال‌های گذشته انجام نداده است. رئیس انجمن سنگ‌آهن ایران ادامه داد: سال پیش تحریم‌ها سنگین‌تر و سخت‌تر شده و هم‌اکنون معدن داران برای واردات و نوسازی ماشین‌آلات موردنیازشان با مشکل مواجه هستند. اکبریان با بیان اینکه در بحث سرمایه نیز مشکلاتی داریم، گفت: شرکت‌های خارجی تقریبا هیچ سرمایه‌ای را نمی‌توانند وارد کشور کنند و بانک‌ها به این نوع سرمایه‌گذاری‌ها علاقه‌ای ندارند؛ وقتی هم سرمایه‌گذاری می‌کنند بانک‌ها به صورت مستقیم برای خودشان سرمایه‌گذاری می‌کنند و حاضر نیستند تسهیلات را برای بهره‌بردار یا استخراج‌کننده بدهند. قطعا یکی از پیامدها و مشکلات مربوط به بیماری کرونا، تبعات اقتصادی است که به غیر از مشکلات برای صاحبان بنگاه‌ها و فعالان اقتصادی و کسب و کارهای کوچک و متوسط و بزرگ، مشکلاتی را هم برای شهروندان به وجود خواهد آورد.


چاپ