مدیر اکتشاف ایمیدرو درباره اقدامات اکتشافی ایمیدرو اعلام کرد:

اتمام فاز شناسایی ۳۲۰ هزار کیلومتر مربع پهنه‌های اکتشافی

گروه معدن:
مدیر اکتشاف ایمیدرو درباره اقدامات اکتشافی ایمیدرو بیان کرد: همان‌طور که مستحضرید فعالیت‌های اکتشافی کشور در طول سال‌های گذشته حجم چندانی نداشت و بیشتر صنایع معدنی ما با یک بحران و کمبود مواد معدنی روبه رو بودند و از سویی آنچنان چشم‌انداز و دور نمای مناسبی برای تامین مواد اولیه در داخل کشور وجود نداشت.

 به گزارش معدن نیوز، علی اصغرزاده بیان کرد: همان‌طور که مستحضرید فعالیت‌های اکتشافی کشور در طول سال‌های گذشته حجم چندانی نداشت و بیشتر صنایع معدنی ما با یک بحران و کمبود مواد معدنی روبه‌رو بودند و از سویی آنچنان چشم‌انداز و دور نمای مناسبی برای تامین مواد اولیه در داخل کشور وجود نداشت.
اصغرزاده افزود: بر همین اساس در سال۹۲ تصمیم گرفته شد که حجم فعالیت‌های اکتشافی را در کشور افزایش دهیم و بر این اساس محدوده‌های امیدبخش بیشتری را شناسایی کنیم تا در طول فرآیندهای اکتشاف این محدوده‌ها به معادن جدید کشور تبدیل شود.
به گفته مدیر اکتشاف ایمیدرو با هماهنگی‌هایی که با وزارت صمت انجام شد پهنه‌هایی در اختیار ایمیدرو قرار گرفت که مساحت این پهنه‌ها تا سال ۹۸ به بیش از ۶۵۰هزار کیلومترمربع رسید.
وی با بیان اینکه در سال۹۷ حدود ۲۷۰هزار کیلومترمربع کار اکتشافی از ۶۵۰هزار کیلومترمربع به پایان رسید، گفت: مراحل شناسایی و پی‌جویی حدود ۲۷۰هزار کیلومترمربع کار اکتشافی در سال۹۷ به اتمام رسید و در سال ۹۸ پهنه‌هایی به ما واگذار شد که قرار شد تا پایان این سال کار شناسایی و پی‌جویی آن به پایان برسد.
اصغرزاده همچنین افزود: خوشبختانه در ۲۵اسفند سال۹۸ نامه آزادسازی پهنه‌ها را به همراه گزارشات فاز شناسایی به وزارت صمت ارسال کردیم، به غیر از بخشی از پهنه‌ها که از ابتدا در اختیار شرکت تهیه و تولید مواد معدنی قرار گرفته بود که حدود ۶۰ هزار کیلومترمربع است و تا پایان نیمه نخست سال ۹۹ برای اتمام کار فرصت دارند.
مدیر اکتشاف ایمیدرو یکی از اقدامات ایمیدرو در سال گذشته را به اتمام رساندن فاز شناسایی و پی جویی تقریبا حدود ۳۲۰هزار کیلومتر مربع پهنه‌های اکتشافی دانست و عنوان کرد: در محدوده هایی که فاز شناسایی و پی‌جویی به اتمام رسید حدود ۷۵۹ محدوده امیدبخش جدید کشف شد که حدود ۲۸۰ محدوده را با استان‌های مختلف مکاتبه کردیم و از آنها تقاضا کردیم که سازمان ایمیدرو عملیات اجرایی آن را در فاز عمومی و تفضیلی انجام دهد و الباقی را در اختیاز سازمان استان‌ها قرار دادیم تا از طریق فرآیندهای قانونی مزایده به بخش‌های خصوصی واگذار کنند.
وی در ادامه گفت: از ۲۸۰ محدوده‌ای که در اختیار ایمیدرو بود برای ورود به فازهای عمومی و تفضیلی برای پروانه اکتشاف پیگیری کردیم که از این تعداد ۷۳ محدوده به پروانه اکتشاف تبدیل شده و درحال انجام فعالیت‌های اکتشافی روی این محدوده‌ها هستیم که به طور عمده شامل مواد معدنی مختلفی نظیر: سرب و روی، طلا، مس، آهن، زغال‌سنگ، شورابه، کرومیت و آنتیموان است.
اصغرزاده با اشاره به این که ایمیدرو در بخش اکتشاف ۳ محور را در دستور کار قرار داده است، بیان کرد: محور بلندمدت کار شامل کار روی این پهنه‌ها است. که سعی داریم مناطق امید بخش جدید را شناسایی کنیم که خوشبختانه از یک میلیون کیلومترمربع مساحت اصلی کل کشور جهت اکتشاف مواد معدنی فلزی موفق عمل کردیم و ۶۵۰ هزار کیلومتر مربع را به اتمام برسانیم که حدود ۶۵ درصد از مساحت مفید کشور است.
مدیر اکتشاف ایمیدرو افزود: محور بعدی میان مدت است که کارهای اکتشافی را روی پروانه‌های اکتشافی متمرکز کردیم که انشااله در چند سال آینده آنها را به گواهی کشف تبدیل و به پروانه بهره‌برداری برسانیم.
به گفته وی درحال‌حاضر حدود ۷۳ پروانه اکتشافی گرفته شده است که تعدادی پروانه نیز از قبل بوده است که روی آنها در حال کار هستیم. در سال ۹۸ به نیز به تعداد ۱۲ گواهی کشف جدید رسیدیم و انشااله با اقداماتی که درحال انجام است سایر پروانه‌ها نیز به گواهی کشف تبدیل شود.
اصغرزاده در پاسخ به این پرسش که شیوع ویروس کرونا تا چه میزان بر عملکرد این بخش تاثیرگذار خواهد بود گفت: مسلما ویروس کرونا در عملکرد ما موثر خواهد بود چراکه در پی شیوع این ویروس و به جهت پیشگیری از ابتلا افراد به تیم‌های اکتشافی دستور دادیم که رفت و آمدها را تا حد امکان کاهش دهند و از برگزاری جلسات خودداری کنند.

مدیر اکتشاف ایمیدرو بیان کرد: پیشگیری از این ویروس یکی از الزامات کشور است و همه ما موظف هستیم برای متوقف کردن شیوع ویروس همکاری‌های لازم را داشته باشیم. البته سعی ما بر این است که با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام می‌دهیم و هماهنگی با تیم‌های اکتشافی تاثیر این ویروس بر کارها را به حداقل برسانیم.


چاپ