مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تشریح کرد:

اقدامات ایمپاسکو در بخش اکتشاف و احیای معادن کوچک مقیاس

گروه معدن: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به عنوان بازوی اجرایی ایمیدرو، اهم فعالیت‌های خود را بر بخش اکتشاف و نیز احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک، متمرکز کرده که به نتایج مثبتی در این زمینه‌ها دست یافته است.


به گزارش روزگار معدن، برپایه گزارش ویژه‌نامه سالانه سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، وجیه‌ا... جعفری مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران(ایمپاسکو) به تشریح اقدامات این شرکت در حوزه‌های مختلف پرداخته است که در ادامه می‌خوانید:

شرکت تهیه و تولید در سال‌جاری، در زمینه اکتشاف چه اقداماتی انجام داده و به چه نتایجی دست یافته است. برنامه آینده این شرکت در زمینه اکتشاف چیست؟
شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تا پایان آبان سال جاری ۳۰هزار متر حفاری در بخش‌های زغال‌سنگ، سنگ‌آهن و پلی‌متال انجام داده است. در بخش زغال‌سنگ، نیز برنامه حفاری ۱۰۰درصد محقق شد. این شرکت در سال‌های ۹۷ تا ۹۸ موفق به دریافت ۳۳ پروانه اکتشاف در استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، یزد، همدان و آذربایجان شرقی شده است که در دست اقدام و تکمیل مطالعات اکتشافی است. تا پایان دی سال‌جاری، ۱۳پهنه اکتشافی به مساحت ۲۷هزار کیلومتر مربع خاتمه یافته است. این پهنه‌ها در استان‌های خراسان‌جنوبی، خراسان رضوی، مازندران، سیستان و بلوچستان، کرمان و زنجان واقع شده‌اند. درحال‌حاضر، 11پهنه به مساحت 36 هزار کیلومترمربع، در مراحل پایانی تنظیم گزارش نهایی و ارسال به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت است. در سال‌جاری،10 پهنه اکتشافی به مساحت ۵۳هزار کیلومترمربع از سوی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در استان‌های کهکیلویه و بویراحمد، اصفهان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، قزوین، گیلان، فارس، خراسان رضوی و جنوبی و چهارمحال و بختیاری دریافت شده که با برگزاری مناقصه‌های مربوطه، مشاوران این پهنه‌ها مستقر و مشغول فعالیت هستند.

سال‌جاری چه تعداد شرکت واگذار شده یا خواهد شد؟ نتایج حاصل از آنچه بوده است؟
در سال‌جاری راهبری مجتمع پتاس خور و بیابانک به بخش خصوصی واگذار شده است. مجتمع‌های فروکروم جغتای، نفلین سینیت کلیبر، سرب نخلک، فسفات اسفوردی، سنگ‌آهن جلال‌آباد و سنگ‌آهن گل‌گهر سیرجان در سال‌های اخیر به بخش خصوصی واگذار شده‌اند. اجرای سیاست واگذاری و برون‌سپاری مدیریت و راهبری مجتمع‌ها به بخش خصوصی منجربه افزایش تولید شده است. گفتنی است این افزایش تولید از انجام سرمایه‌گذاری‌های جدید، اصلاح خطوط و...، محقق شده است. افزایش اشتغال یکی از نتایج مثبت در واگذاری مجتمع‌های تابعه ایمپاسکو است، به طور مثال قبل از واگذاری مجتمع سرب نخلک به بخش خصوصی ۱۵۰نفر در مجتمع سرب نخلک مشغول به‌کار بودند، درحالی که بعد از واگذاری، شاهد جهشی بیش از ۲ برابر در تعداد نیروی شاغل در این مجتمع هستیم.

آخرین وضعیت طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس را تشریح بفرمایید.
شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به نمایندگی از ایمیدرو برای اجرای طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس به عنوان یکی از طرح‌های، اقتصاد مقاومتی در سال۹۸ فعالیت خود را در ۴حوزه شامل بسیج کمک‌های دولت برای راه‌اندازی طرح، شناسایی سرمایه‌گذاران، شناسایی سرمایه‌پذیران و دارندگان مجوزهای محدوده‌های معدنی و همکاری انجمن‌ها و تشکل‌ها متمرکز کرده است.، در بخش معادن کوچک مقیاس، تا ۳اسفند حدود ۱۴۵معدن در مسیر فعال‌سازی قرار گرفته و۳۲ معدن فعال شده است. همچنین در۸۸۱ معدن  بررسی‌های در کلینیکی از قبیل شناخت مشکلات موجود در معدن و عارضه‌یابی انجام شده است.
دستاوردهای طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس شامل «آمایش به‌روز، دقیق و جامع از معادن کوچک مقیاس کشور به تفکیک استانی» و «ایجاد هماهنگی و هم‌افزایی بین دستگاه‌های اجرایی مانند ایمیدرو، معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها، صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی، سازمان نظام مهندسی معدن، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی، خانه معدن، انجم‌ها و تشکل‌های ملی و استانی و...» است. از دیگر این دستاوردها، «همکاری گسترده با انجمن‌ها و بنگاه‌های بخش خصوصی در تصمیم‌سازی و عملیات طرح»، «همکاری و حمایت در ایجاد و توسعه بیش از ۸ استارت‌آپ تخصصی معدن و صنایع وابسته»، «ایجاد شفافیت و اطلاع‌رسانی گسترده تمامی فعالیت‌ها به منظور ایجاد فرصت برابر برای تمامی بنگاه‌های تولیدی بخش معدن» و «حمایت از تولیدات دانش‌بنیان با انجام پروژه‌های پژوهشی و همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزشی در این زمینه» است.

چنانچه اخیرا دستاورد یا موفقیت خاصی داشته‌اید، بفرمایید.
جدیدترین موفقیت شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، بهره‌برداری از معدن طلای هیرد است که توسط مجتمع طرح‌های اکتشافی خراسان جنوبی (وابسته به این شرکت) انجام شد. میزان ذخیره کانسنگ طلا در معدن طلای هیرد، ۴میلیون و ۹۱۰هزار تن با  عیار ۹۲صدم گرم در تن است. خوشبختانه در منطقه خوسف نیز به ذخیره ۵۰۸ هزار تن کانسنگ طلا با عیار ۸ دهم گرم در تن دست‌یافته‌ایم و پس از انجام اکتشافات تکمیلی، شاهد بهره‌برداری از معدن طلای خونیک از سوی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در آینده نزدیک خواهیم بود.
در معدن طلای هیرد تاکنون ۱۳هزار و ۶۷۱متر حفاری انجام شده که از این میزان، ۸هزارمتر توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی در مدت یک‌سال و بقیه از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور انجام شده است. واحد پژوهش شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران درسال ۹۸ موفق به انعقاد ۶قرارداد جدید پژوهشی در زمینه فناوری های جدید در بخش معدن و ۱۲تفاهمنامه پژوهشی و آموزشی با دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی شده است. همچنین در سال‌جاری ۵طرح پژوهشی با اثربخشی بالا با موفقیت به پایان رسیده که ۲مورد آن با موفقیت اجرایی و مابقی درحال برنامه‌ریزی برای اجرای صنعتی است.
با توجه به سیاست حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی در زمینه‌های فناوری‌های بخش معدن، از ابتدای سال ۹۸ تاکنون ۱۵پایان‌نامه دانشجویی در موضوعات مورد نیاز شرکت مورد حمایت قرار گرفته است.


چاپ