ارتقای اقدامات زیست‌محیطی یک غول معدنی

استراتژی «گل‌گهر» در صیانت از محیط‌زیست

منیر حضوری: شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر دغدغه‌ زیست‌محیطی دارد که در این قالب سمینارهای مختلفی با عنوان‌هایی ازجمله ارزش‌های محیط‌زیست و بهبود فرآیندها، محیط‌زیست و توسعه پایدار با رویکرد مدیریت سبز، روز جهانی محیط‌زیست با عنوان آشنایی با مطالعات ارزیابی استراتژیک محیط‌زیست برگزار کرده است.


به گزارش روابط‌عمومی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، تصمیم‌گیری درباره کسب‌وکارهایی که شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر باید به آنها ورود کند با معیار حفظ یکپارچگی توسعه و کمک به تحقق چشم‌انداز گل‌گهر انجام شده است.

آموزش و فرهنگ‌سازی
رشد آموزش در حوزه محیط‌زیست و فرهنگ‌سازی در این زمینه از مواردی است که موردتوجه شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر قرارگرفته است. به‌ طور مثال می‌توان به اجرای ۵۰۰۰نفر ساعت آموزش محیط‌زیست اشاره کرد که شامل آموزش مقدماتی محیط‌زیست (تمامی کارکنان شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر)، آموزش مدیریت پسماند، آموزش آلودگی‌های ناشی از صنایع و معادن، دوره آموزش GIS مقدماتی با تکیه‌بر پهنه‌بندی آلاینده‌ها و دوره آموزش ارزیابی ریسک محیط‌زیست است.
همچنین آموزش‌های در دست اجرای این شرکت معدنی و صنعتی شامل آشنایی با قوانین و مقررات محیط‌زیست کشور با تاکید بر رویکردهای بهره‌برداری معادن، آشنایی با مبانی اقتصاد سبز، دوره آموزشی طراحی سیستم‌های کنترل آلودگی هوا، دوره آموزشی پایش و PMپالایشگرهای صنعتی در بخش هوا، آشنایی با مبانی ظرفیت برد و توان اکولوژیکی محیط‌زیست، نقش آموزش در ارتقای فرهنگ زیست‌محیطی، مدیریت پسماندهای صنعتی و ویژه و دوره آموزشی مدل‌سازی آلایندگی هوا است.

اقدامات ارزیابی
ارزیابی اثرات توسعه بر محیط‌زیست تمامی کارخانه‌های شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با تاییدیه از سازمان حفاظت محیط‌زیست، انجام امور نظارت و بازرسی ملاحظات محیط‌زیست (‌هنگام اجرای پروژه)، ارزیابی ریسک محیط‌زیست جهت اجرای قوانین جلوگیری از آلودگی هوا، ‌آب، خاک و مدیریت پسماند (پس از بهره‌برداری)، ارزیابی و تحلیل ریشه‌ای جنبه‌های محیط‌زیست مشتمل بر ۴پارامتر در بخش‌های مختلف مجتمع و پیشنهاد اقدامات اصلاحی ازجمله اقدامات ارزیابی این شرکت معدنی است. ازجمله موارد موردتوجه از سوی این شرکت معدنی و صنعتی در حوزه هوا می‌توان به ارزیابی تشکیل کارگروه و اجرای پروژه غبارزدایی با اعتباری افزون‌بر ۲۲۰میلیارد ریال، مطالعات زیست‌محیطی، ‌تحلیل، ‌ارزیابی و جابه‌جایی سیلوی باطله قدیم کارخانه مگنتیت برای کاهش انتشار گردوغبار با هزینه‌ای افزون‌بر ۲۰۰میلیارد ریال اشاره کرد.

پایش
انجام طرح خود اظهاری در قالب عقد قرارداد با شرکت‌های معتمد محیط‌زیست، نصب سیستم‌های مانیتورینگ آنلاین در بخش هوا در کارخانه‌های مگنتیت و گندله‌سازی، نصب سیستم مانیتورینگ آنلاین در بخش پساب در تصفیه‌خانه فاضلاب بهداشتی ازجمله موارد مورد پایش از طرف این شرکت معدنی است.

پسماند
ارائه برنامه عملیاتی شناسایی و تعیین تکلیف پسماندهای ویژه و صنعتی و اجرای مفاد آن به‌عنوان نخستین صنعت در استان کرمان شامل باطله‌های خشک و تر، مواد مستعمل نفتی، ضایعات هنگام تولید و...، جانمایی و تملک زمین جهت لندفیل مرکزی منطقه گل‌گهر به‌منظور مدیریت پسماندهای خانگی و شبه خانگی به وسعت ۴۴هکتار و اجرای مطالعات طرح جامع مدیریت پسماند منطقه گل‌گهر ازجمله اقدامات این شرکت معدنی در حوزه مدیریت پسماند است.

گل‌گهر در یک نگاه
 منطقه معدنی گل‌گهر با داشتن معادن غنی از سنگ‌آهن در جایگاه یکی از مطرح‌ترین قطب‌های فعال معدنی، صنعتی در خاورمیانه است که دارای قابلیت‌ بسیاری برای تبدیل‌شدن به منطقه‌ای بزرگ و رقابتی در سطح ایران و حتی جهان است.  این ذخایر معدنی در استان کرمان و در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی شهرستان سیرجان واقع‌شده است. آثار موجود و حفاری‌های باقی‌مانده در محل کانسار دلالت بر آن دارد که این کانسار در قرون گذشته مورد شناسایی و بهره‌برداری قرارگرفته است. سن تقریبی یک نمونه از سرباره کوره‌های قدیمی که از سنگ معدن گل‌گهر استفاده کرده است در حدود ۹۰۰سال تخمین‌زده‌ شده است.

نتایج اقدامات اکتشافی
نتایج اقدامات اکتشافاتی از سوی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، خبر از شناسایی ۵۴محدوده امیدبخش می‌دهد. این شرکت تاکنون فاز شناسایی و پی‌جویی ۹۶۰۰ کیلومترمربع از پهنه‌هایی که در اختیار دارد را به اتمام رسانده است. هم‌اینک ۱۱هزار و ۳۰۰ کیلومترمربع از مساحت پهنه‌های اکتشافی در اختیار گل‌گهر قرار دارد که تاکنون فاز شناسایی و پی‌جویی ۹۶۰۰کیلومتر آن (حدود ۸۵درصد) به اتمام رسیده است. این پهنه‌ها شامل پهنه بم، پهنه۱۱، پهنه۱۳، ایران مرکزی و محدوده بین معادن گل‌گهر است. از سوی دیگر فرآیند اخذ مجوزهای قانونی برای ۵محدوده شناسایی‌شده در پهنه بم و یک محدوده در پهنه۱۱ در حال انجام است. علاوه‌بر این انجام فعالیت‌های تکمیلی اکتشاف در محدوده‌های بین معادن گل‌گهر، ایران مرکزی و بم (منطبق بر قوانین و مقررات) موردتوجه است. بر اساس نتایج اولیه حفاری‌های انجام‌شده، ذخایر تخمینی کشف‌شده در محدوده بین معادن گل‌گهر به ۱۴۳میلیون تن می‌رسد.


چاپ