کارشناسان مطرح کردند:

عزمی برای راه‌اندازی میز صندوق دیده نمی‌شود

منیر حضوری: درست ۳ سال قبل قرار شد نظام‌مهندسی معدن استان‌ها به‌عنوان نماینده صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی در استان‌ها به تسهیل کار فعالان معدنی کمک کند. به این صورت که در زمان ارائه ضمانت‌نامه تسهیلات از سوی صندوق بیمه در زمینه تهیه تجهیزات معدنی از قبیل ماشین‌آلات به فعالان معدنی خدمات‌رسانی لازم انجام شود. این مهم به دلیل تسهیل، سرعت کار و اجتناب از دور زدن قانون حائز اهمیت بود و در ابتدا توجه فعالان معدنی را جلب کرد. اما مسئله اینجا است که بعد از گذشت ۳ سال و تمرکز بر آموزش‌های لازم از سوی صندوق بیمه به‌نظام مهندسی معدن استان‌ها و اهمیت این موضوع برای نظام‌مهندسی استان‌ها هنوز این طرح عملیاتی نشده است. به‌این‌ترتیب میزهایی که برای ارتباط بیشتر معدنکاران با صندوق بیمه ایجاد شدند هنوز کارکرد مناسبی ندارند. روزگار معدن درباره چرایی عملیاتی نشدن این طرح با کارشناسان معدن در صندوق بیمه و سازمان نظام‌مهندسی گفت‌وگو کرده است.

بروکراسی اداری مانعی جدی
صابر سنایی، عضو هیات مدیره صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی در گفت‌وگو با روزگار معدن در پاسخ به این سوال که هدف از راه‌اندازی این میزها چه بود، بیان کرد: در نخستین تفاهمنامه منعقده میان صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی و سازمان نظام‌مهندسی، مدل کار جذب معدنکاران و فعالان حوزه معدن با استفاده از تعدادی میزهای استانی در نظر گرفته شد که در این راستا در زمان مدیریت قبلی صندوق و نظام‌مهندسی، ۳۱ مسئول میز معرفی شد که تقریبا بیش از ۸۰ درصد مسئولان میز روسای نظام‌مهندسی استان‌های مربوطه بودند.
عضو هیات مدیره صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی با اشاره به بروز مشکلاتی درنتیجه تشکیل میزهای صندوق بیمه گفت: ایجاد بروکراسی جدید برای متقاضیان صدور بیمه‌نامه یکی از مشکلات بود به شکلی که در برخی مواقع استان‌ها با اخذ مبالغی پیش از تشکیل پرونده متقاضی از معدن بازدید می‌کردند و سپس متقاضی جهت تشکیل پرونده به صندوق معرفی می‌شد.
سنایی ادامه داد: موضوع تغییر ساختار نظام‌مهندسی در استان‌ها با انتخابات جدید، ایجاد سامانه صدور بیمه‌نامه صندوق و نبود ساختار مناسب برای تطبیق مدارک قبل از صدور بیمه‌نامه ازجمله موارد موردتوجه در این حوزه بوده است. دراین‌بین ایجاد سامانه صدور بیمه‌نامه صندوق باعث حذف نیروهای موردنیاز برای میزها می‌شد و نبود ساختار مناسب برای تطبیق مدارک قبل از صدور بیمه‌نامه موجب دوباره‌کاری می‌شد که در تفاهمنامه جدید این میزها در نظر گرفته نشده و حذف شدند.
او در پاسخ به این سوال که بعد از گذشت ۳ سال کارکرد میزها را چطور ارزیابی می‌کنید، بیان کرد: این میزها جهت ارتباط بیشتر معدنکاران با صندوق ایجاد شدند ولی متاسفانه کارکرد مناسبی نداشتند. البته امروز با انتقال مسئولیت میزها به سازمان نظام‌مهندسی ایران و تمرکز بخشی به این موضوع و همچنین بهره‌گیری از روش‌های نوین ارتباطات در قالب CRM نسبت به حل موضوع و انتخاب تصادفی کارشناسان بررسی‌کننده طرح به وسیله سامانه جامع اقدامات موثری برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی صورت گرفته است.
سنایی درباره اینکه آیا صندوق به هدف اصلی خود رسیده است، گفت: خیر، هدف ما حل مشکلات بود اما ازآنجا که ماهیت ما ضمانتی است درنتیجه نمی‌توانیم این ماهیت را برون‌سپاری کنیم. به‌طور مثال نمی‌توانیم پذیرش یا صدور بیمه‌نامه را به دیگران محول کنیم بلکه فقط می‌توانیم پس از راستی آزمایی متقاضی خود، آن را کارشناسی کرده و با کمک سازمان نظام‌مهندسی آن را پیگیری کنیم. البته درحال‌حاضر اقداماتی صورت گرفته و کار ۲ پرونده نیز با استفاده از کارشناسان این سازمان انجام‌شده است.
عضو هیات مدیره صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی در پاسخ به این سوال که انتقاد شما نسبت به این طرح چیست، گفت: انتقاد ما از سازمان نظام‌مهندسی در معرفی نشدن چهره‌های مطرح و صاحب‌نام برای انجام امور کارشناسی و همچنین تغییر نفرات ارزیاب معرفی‌شده از طرف استان با تغییر هیات مدیره نظام‌مهندسی هر استان است.
او تاکید کرد: مدل طراحی‌شده از سوی ما درحال‌حاضر مدل نسبتا بهینه‌ای شده است و در حال کار روی آن هستیم تا آن را به‌جایی برسانیم که توسط آن مشکلات معدنکاران در استان برای کارشناسی معادن با استفاده از نیروهای همان استان حل‌وفصل شود. سنایی به‌عنوان نکات پیشنهادی گفت: پیشنهادات ما عبارتند از توجه به ظرفیت مشاوران امین و قدیمی صندوق که شناخت مناسبی از ساختار گزارش‌نویسی صندوق دارند، انجام بازدیدهای هم‌زمان از پرونده‌های ارجاعی به‌نظام مهندسی حداقل به مدت یک سال، برگزاری دوره‌های آموزشی موردنیاز جهت تهیه گزارش‌های موردنیاز صندوق، ایجاد بانکی از کارشناسان منتخب که به دور از جنجال و حواشی تغییرات مدیریتی در نظام‌مهندسی باشد، هماهنگی هرچه بیشتر سازمان‌های نظام‌مهندسی استان‌ها با نمایندگی‌های منطقه‌ای صندوق، گذاشتن یک فرد آشنا به علوم کامپیوتر و معدن برای کمک به معدنکارانی که توانایی ثبت‌نام در داخل سامانه صدور بیمه‌نامه صندوق را ندارند.

نیازمند عزمی جدی‌تر
الهه رحیمی، رئیس گروه زمین‌شناسی سازمان نظام‌مهندسی معدن استان مازندران به روزگار معدن گفت: قرار بود نظام‌مهندسی معدن استان‌ها نماینده صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی در استان‌ها باشد تا در زمان ارائه ضمانت‌نامه تسهیلات از سوی صندوق بیمه در خصوص تهیه تجهیزات معدنی از قبیل ماشین‌آلات به فعالان معدنی خدمات‌رسانی لازم صورت گیرد.
رئیس گروه زمین‌شناسی سازمان نظام‌مهندسی معدن استان مازندران بیان کرد: در واقع این کار برای سهولت شرایط ارباب‌رجوع، صرفه‌جویی در وقت و اجتناب از مراجعه حضوری فعالان معدنی به تهران بود.
 بنابراین توجه به این مسئله موجب کاهش سوءاستفاده‌ها و دور زدن‌ها می‌شد. به این شکل که فعالان معدنی که تسهیلاتی دریافت می‌کردند باید آن را صرف فعالیت معدنی می‌کردند، نه اینکه از معدن و عنوان آن سوءاستفاده کرده تا کلید دستیابی آنها به فعالیت‌های غیرمعدنی شود.
رحیمی درباره روند کار گفت: در این خصوص مکاتبات اداری و معرفی کارشناسان از سوی نظام‌مهندسی معدن استان‌ها انجام و کلاس‌های آموزشی برگزار شد، همچنین اساتیدی از سوی صندوق بیمه در استان‌ها حضور پیدا کردند تا به علاقه‌مندان آموزش دهند اما باوجود تمامی پیگیری‌ها عملا این کار به هیچ نتیجه‌ای نرسیده است.
رئیس گروه زمین‌شناسی سازمان نظام‌مهندسی معدن استان مازندران تاکید کرد: بااینکه زمان‌های مختلفی از قبیل ۶ ماه تا یک سال برای عملیاتی شدن این هدف در نظر گرفته‌شده است، میلی برای راه‌اندازی میز صندوق بیمه در استان‌ها وجود ندارد. هرچند سازمان نظام‌مهندسی معدن پیگیر این مسئله است اما باور داریم عملیاتی شدن این مهم عزمی جدی‌تر و اراده‌ای از سمت صندوق بیمه را می‌طلبد.
 رحیمی مطرح کرد: سازمان نظام‌مهندسی به‌عنوان یک تشکیلات نظام‌مند از کارشناسان متخصصی برخوردار است و به‌عنوان یک ناظر قوی می‌تواند راه سوءاستفاده را ببندد. بنابراین برای تسهیل و تسریع کار فعالان معدنی ضروری است که میز صندوق بیمه در استان‌ها بعد از ۳ سال به نتیجه برسد.


چاپ