مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران مطرح کرد:

چرایی اجرایی نشدن دستاوردهای طرح جامع فولاد کشور

امیرحسین نادری بعد از ظهر دیروز در نشست تخصصی پایش طرح جامع فولاد کشور با بیان مطلب فوق اظهار داشت: وجود حتی یک برنامه بد بهتر از بی برنامه بودن است و جای بسی تاسف و تعجب است که با وجود طرح مهم و بسیار خوبی همچون طرح جامع فولاد کشور بعنوان یک سند و برنامه بالادستی، شاهد هستیم که عدم توجه به این طرح چه مشکلات بزرگی رابرای کشور و صنعت فولاد و معدن ایجاد کرده است.

وی خاطرنشان ساخت: بدلیل عدم توجه به این سند شاهد جزیره ای عمل کردن و بخشی نگری در ایجاد و احداث و صدور مجوزهای فولادی و معدنی بوده و هستیم که این عدم توجه باعث از بین بردن مزیت ها و ظرفیت های همه جانبه کشور و منابع ملی شده است.

نادری اضافه کرد: طرح جامع فولاد کشور، یک سند متقن و محکمی است که وضعیت همه جانبه و زوایای مختلف صنعت کشور و منابع خدادادی را احصا کرده و با امار و ارقام چشم اندازی برای حرکت در مسیری درست راپیش پای ما گذاشته است.

دراین نشست تخصصی، علاوه بر نادری، اعضای هیئت مدیره، معاونین و کارشناسان شرکت ملی فولاد ایران حضور داشتند و کارشناسان شرکت فولاد تکنیک بعنوان متولیان انجام مطالعات طرح جامع فولاد کشور، در این نشست به ارائه گزارش پایش های جدید دراین طرح پرداختند.

 در ابتدای این نشست تخصصی، محجوب نژاد معاون شرکت فولاد تکنیک و شش نفر از کارشناسان این شرکت به ارائه گزارش در زمینه وضعیت بازار فولاد، انرژی، حمل و نقل، آب، محیط زیست و سنگ آهن پرداختند پس از اتمام ارائه گزارش ها، مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران با تشکر از تلاش های انجام شده اظهار داشت: با توجه به آنچه که امروز دیدیم ضرورت دارد که با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی کشور و توجه به لزوم طرح های جامع در زمینه فولاد، مس، آلومینیوم و..... با یک روشنگری همه جانبه توجه تمام مسئولین و تصمیم گیران سیاسی و اقتصادی کشور و مجریان را به این نکته جلب کنیم که همگان باید ذیل مفاد طرح جامع فولاد کشور عمل و برنامه ریزی کنند و از اقدامات جزیره ای و بخشی خودداری نمایند.

 نادری همچنین خاطر نشان ساخت: باید در اجرای مطالعات بیشتر در زمینه فولاد به موضوع محصولات فولادی با ارزش افزوده بالاتر و جدای از محصولات فعلی توجه جدی شود و حتما به گونه ای برنامه ریزی شود که بتوانیم نیازهای آتی کشور و صنایع فلزی براورد شود و براساس یک نیازسنجی واقعی مجوزهای لازم و سرمایه گذاری مالی انجام شود.

 بنابه این گزارش، مدیرعامل شرکت ملی فولادایران افزود: برنامه ریزی برای سرمایه گذاری ها باید به گونه ای باشد که نهادهای مالی و سرمایه گذاری های بزرگ به میدان بیایند و براساس دستاوردهای طرح جامع فولاد کشور، نسبت به تولید محصولات مورد نیاز اقدام نمایند و مجوزهای صادره برای سرمایه گذاری در کشور مبتنی بر نیازهای واقعی و در مکان هایی صورت بگیرد که دارای زیرساخت های اساسی و اصولی باشد.

 نادری همچنین گفت: در همسایگی ایران بیش از ۵۰۰ میلیون نفر جمعیت ساکن هستند و این جمعیت در درازمدت نیاز به محصولات جدید فولادی دارند که ما براساس ظرفیت های موجود می توانیم بخش مهمی از این بازار را در اختیار بگیریم.

مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران از مجریان طرح جامع فولاد کشور خواست به مبحث ساخت صنایع تبدیلی در جوار طرح های هفتگانه فولادی ورود کنند و طرحی ارائه نمایند که بتوانیم بسته های سرمایه گذاری متناسب با هر منطقه را به سرمایه گذاران پیشنهاد نماییم.

نادری همچنین از مدیران شرکت فولاد تکنیک خواست با توجه به نزدیک شدن به اتمام زمان برنامه ششم توسعه اقتصادی کشور، درخصوص بخش حمل و نقل ریلی و دریایی به گونه ای طراحی و مطالعات را انجام دهند که بشود این نیازها را ضمن تشریح برای مسئولین کشور در برنامه پنج ساله هفتم بگنجانیم که بعنوان یک سند مهم بالادستی در دستور کار مسئولین اجرایی کشور بشود و از این رهگذر ارزش افزوده فراوان برای کشور ایجاد شود.

در ادامه این نشست مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران پیشنهاد کرد که برای رفع مشکلات حقوقی صنایع فولادی کارگروهی برای تبیین و تعیین مشکلات پیش روی واحدهای تولیدی فولادی و معدنی ایجاد شود که بتواند مشکلات موجود این واحدها را احصا نموده و برای رفع آنها به مسئولین ذیربط ارائه نماییم.

در همین راستا خلفی عضو هیئت مدیره شرکت ملی فولاد ایران نیز پیشنهاد کرد که همایشی با حضور همه ذینفعان صنعت معدن و فولاد با محوریت شرکت ملی فولاد ایران برگزار شود که این واحدها تمامی مشکلات خود را بیان نمایند و در نهایت با جمع بندی این مشکلات، مسئولین تصمیم گیر در جریان قرار بگیرند و اقدامات لازم را برای این موانع قانونی بعمل آورند.

نادری در خاتمه این نشست چهار ساعته از مجریان طرح جامع فولاد کشور خواست در زمینه مسائل زیست محیطی صنعت فولاد، استانداردهای تخصصی و فنی در این خصوص را تهیه نمایند و به سازمان محیط زیست ارائه کنند تا این سازمان یک نگاه تخصصی نسبت به این صنعت داشته باشد و از پیشداوری نسبت به آلایندگی صنعت فولاد خودداری کند.

مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران از حوصله ای که حضار بخرج دادند تشکر کرد و اظهار امیدواری نمود موارد مطرح شده در این جلسه به سرعت در طرح لحاظ شود تا بتوانیم در یک مراسم رسمی با حضور مقامات ارشد کشور و وزارت صمت و ذینفعان طرح جامع فولاد رونمایی شود و برای اجرا به مجریان ذیربط ارائه شود.

منبع: معدن نامه


چاپ