یادداشت/

قیمت مسکن در محاصره محصولات فولاد

بازار کالاهای گوناگون در ایران از عوامل مختلفی تاثیر می‌پذیرد و شتاب می‌گیرد. قیمت مسکن و فولاد نیز از این قضیه مستثنا نیست. یعنی هر نوسانی در اقتصاد، زمینه رشد قیمت‌ها را فراهم می‌کند.

حتی اگر آن کالا یا محصول به‌‌طور مستقیم تحت‌تاثیر نوسانات نباشد؛ باز هم زمینه‌ای برای رشد قیمت آن فراهم می‌شود. بر همین اساس است که مشاهده می‌کنیم با رشد قیمت ارز، حتی قیمت کالاهایی که ارزبری ندارند هم افزایش می‌یابد.

در چنین شرایطی، حتی تغییر اندک در قیمت محصولات فولادی ساختمانی زمینه رشد قابل توجه مسکن را فراهم می‌کند. در واقع فرصتی را در اختیار سازندگان ساختمان‌ها قرار می‌دهد تا به این بهانه، قیمت‌ها را چندین برابر افزایش دهند.

ما هر ساله شاهد آن هستیم که قیمت محصولات ساختمانی با تقاضای تولیدکنندگان افزایش می‌یابد و به‌دنبال آن، دور باطلی در افزایش قیمت ایجاد می‌شود. به‌عنوان مثال، قیمت سیمان با درخواست انجمن صنفی تولیدکنندگان آن افزایش می‌یابد و به‌دنبال آن تولیدکنندگان فولاد معترض می‌شوند که قیمت فولاد هم باید افزایش یابد و این روند ادامه پیدا می‌کند. در چنین شرایطی قیمت تمام شده ساختمان بالا می‌رود. این موضوع به عرفی هر ساله تبدیل شده است.

در یک ماه گذشته، قیمت میلگرد رشد ۲ هزار تومانی داشته که بسیار قابل‌توجه است. تا همین چند سال پیش، حتی افزایش ۵ یا ۱۰ تومانی در قیمت، بازار را تحت‌تاثیر قرار می‌داد. بنابراین رشد ۲هزار تومانی قیمت قابل‌توجه است و جای تامل دارد. چنانچه قیمت یک محصول ازسوی تولیدکننده حتی افزایش محدودی داشته باشد، نرخ فروش آن در بازار رشد چندبرابری را تجربه می‌کند.

توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که علت اصلی این رشد قیمتی را می‌توان به فرمایشی شدن بازار نسبت داد. تصمیمات متولیان وزارت صنعت، معدن و تجارت، مدیریت و قیمت‌گذاری این زنجیره را دستوری کرده است. مادامی‌که این روند ادامه داشته باشد؛ قیمت مسکن افزایش می‌یابد. یعنی سازندگان از این شرایط برای رشد قیمت‌های خود سو‌ءاستفاده می‌کنند. نبود ساختاری ثابت برای قانون‌گذاری و تغییر مداوم قوانین نیز به این مشکلات دامن می‌زند. درواقع در سایه بی‌ثباتی راه برای رشد قیمت آهن‌آلات و به‌دنبال آن نرخ فروش مسکن فراهم می‌شود.

اقتصاد ما به‌گونه‌ای است که این دست مشکلات را ایجاد می‌کند. در سال‌های گذشته سرمایه سرگردانی در بازار فولاد نداشتیم، اما پس از کاهش سود بانکی طی ۲ ماه گذشته تقاضا برای خرید محصولات فولادی نیز افزایش یافته است. درواقع عده‌ای به قصد سرمایه‌گذاری به خرید محصولات فولادی ساختمانی روی آورده‌اند. به‌ویژه که حضور در این بازار بسیار سهل‌الوصول است و فروش این تولیدات همیشه مشتری دارد. همین موضوع نیز تاثیر منفی بر بازار محصولات فولادی ساختمانی بر جا گذاشته است. یعنی همین تقاضای کاذب که به سبب دلالی و کسب سود ایجاد شده، زمینه رشد قیمت‌ها را فراهم کرده است. علاوه بر این، در چند ماه گذشته شاهد آن بودیم که بازار سرمایه با استقبال گسترده‌ای روبه‌رو شد. این بازار با سوددهی قابل‌توجهی همراه بوده و افراد بسیاری جذب آن شدند. در چنین شرایطی هجوم مردم عادی به بورس باعث شده پذیرش اجتماع برای تورم بیشتر شود؛ یعنی جامعه ما پذیرفته که اقتصاد در کشور ما بی‌ثبات است.

در چنین شرایطی دست دلالان برای افزایش قیمت محصولات فولادی یا سازندگان برای رشد قیمت مسکن باز است. در چنین شرایطی چنانچه رشد قیمت دلار متوقف شود، قیمت تمام‌شده فولاد کاهش نیابد یا راه صادرات محصولات فولادی تسهیل نشود در آینده نزدیک باید شاهد رکود و کاهش قیمت باشیم، چراکه میزان مصرف محصولات فولادی در کشور ما محدود است؛ بنابراین در چنین شرایطی و با وجود رقابت در عرضه، قیمت‌ها کاهش خواهد یافت.

اما چنانچه قیمت ارز همچنان بالا رود و توجیه صادرات بیش از پیش افزایش یابد، روند قیمت‌ها صعودی خواهد بود یا با شیب ملایمی ادامه می‌یابد.

اکبر فرضی مولان-کارشناس بازار

انتهای پیام/


چاپ