سعدمحمدی اعلام کرد:

افزایش ذخایر مس کشور به ۳۴ میلیون تن

گروه معدن: تعریف طرح‌های توسعه‌ای، جذابیت سهم مس در بازار سرمایه، ثبت رکورد تولید، فروش و صادرات از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران، ما را بر آن داشت تا گفت‌وگویی با اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل این شرکت و معاون سابق طرح‌های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو ترتیب دهیم.  


به گزارش روزگار معدن، برپایه گزارش ویژه‌نامه سالانه سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، وی معتقد است؛ برای پیشبرد طرح‌های توسعه نیازمند افزایش حجم عملیات معدنکاری هستیم و صنعت مس ایران همه پتانسیل‌های رشد ازجمله دارا بودن پتانسیل‌های معدنی و امکان تأمین مالی طرح‌های توسعه را داراست.

طر‌های توسعه شرکت در چه وضعیتی قرار دارند؟
کلیدی‌ترین طرح توسعه ما در‌حال حاضر معدن مس درآلو است که ظرفیت تولید150هزار تن کنسانتره مس را خواهد داشت. تمام تلاش خود را خواهیم کرد که این پروژه تا پایان سال آینده وارد مدار تولید شود. این پروژه به تنهایی بیش از 1500‌میلیارد تومان به گردش مالی شرکت مس اضافه خواهد کرد. علاوه‌بر این، برای فاز 3 تغلیظ سرچشمه و فاز2 میدوک برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا این پروژه‌ها را طراحی و عملیاتی کنیم. با بهره‌برداری از  کارخانه‌های  اسید  و با توجه به قیمت کم اسید در نظر داریم با مشارکت بخش خصوصی کارخانه تولید اسید فسفریک که قیمت جهانی حدود 600  دلار دارد طراحی و راه‌اندازی کنیم.

پیشبرد اهداف توسعه ای شرکت بر چه مبنایی است؟
برای پیشبرد طرح‌های توسعه نیازمند افزایش حجم عملیات معدنکاری هستیم که در حال حاضر در حدود 180  میلیون مترمکعب است و برای تحقق این اهداف نیاز داریم که به 300 میلیون تن در سال برسیم.
بیش از برای توسعه شرکت مس برنامه داریم و مس هدفمند است و با همراهی همه پرسنل و سهامداران روزهای قشنگی را برای مس به وجود می‌آوریم و شرکت مس را به شرکت نخست کشور تبدیل خواهیم کرد.

شرکت مس چه اقداماتی در حوزه اکتشاف داشته و جایگاه جهانی ما در ذخایر چگونه است؟
از ابتدای سال‌جاری تاکنون بیش از 60هزار متر عملیات اکتشافی انجام دادیم که نسبت به 40 هزار متر فعالیت اکتشافی سال گذشته رشد چشمگیری داشته است.

میزان ذخایر مس شرکت از 22 میلیون تن به 34 میلیون تن افزایش یافته است و ایران جایگاه هشتم را در بین کشورهای دارنده ذخایر مس دارد. وضعیت بازار مس دنیا را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
کف سود بنگاه‌های تولید مس در دنیا 1150 دلار است و برخی بنگاه‌های با حجم تولید بالا سودی بیش از 3000دلار داشته‌اند.  
میزان مصرف نفت از 39‌درصد کنونی به ۱۳درصد تا سال 2050 کاهش پیدا خواهد کرد و در مقابل میزان مصرف انرژی الکتریسیته از 19 درصد کنونی به 49 درصد تا 30 سال آینده افزایش پیدا خواهد کرد.
رشد مصرف انرژی  الکتریسیته متضمن افزایش مصرف مس است به طوری که میزان مصرف مس در خودروهای کنونی 8کیلوگرم است و این در‌حالی است که در خودروهای الکتریکی بیش از 89  کیلوگرم مس مصرف خواهد شد. با در نظر گرفتن این عوامل است که اتحادیه اروپا در تدوین استراتژی‌های سرمایه‌گذاری برای یک دهه آینده، مس را در ردیف نخستین و برترین عنصر سرمایه‌گذاری قرار داده است. کاهش جهانی قیمت مس در ماه ژانویه و در ایام تعطیلات سال نو چین و بسته بودن بازارها در سال‌های گذشته نیز رخ می‌داده است ولی در این میان شیوع ویروس کرونا و تحت تأثیر قرار گرفتن بازارها به ویژه حمل و نقل دریایی به صورت عامل مضاعف عمل کرده است و باعث کاهش قیمت جهانی مس شده است.
به طور قطع تهدیدات موجود از نوع فاندامنتال نبوده و بر پایه پیش‌بینی 10 موسسه مالی بزرگ دنیا همچون سی‌آر‌یو، ان‌بی‌دی، اینوست و... کف قیمت مس در سال2020، 6300 دلار بر تن خواهد بود. در  13سال گذشته سهام، شرکت مس در بازار بورس جزو سهام‌های پربازده و سودده بوده است. چراکه از یک‌سو میانگین قیمت جهانی مس در این بازه زمانی بالای 6500 دلار بر تن بوده است و ازسوی دیگر این شرکت در سخت‌ترین شرایط موفق به افزایش سطح تولید و تحقق برنامه‌های فروش خود شده است.

وضعیت مس در بازار سرمایه چگونه است؟
میانگین سالانه بازدهی سهام شرکت مس از بدو پذیرش در بورس در سال  1385 حدود 188درصد بوده است که رقم چشمگیری نسبت به بازارهای مشابه به شمار می‌رود.
صنعت مس برترین گزینه برای سرمایه‌گذاری در کوتاه‌مدت و بلندمدت محسوب می‌شود و فعالان بازار سرمایه باید با در نظر گرفتن تمامی پارامترهای تأثیرگذار بر بازار مس درباره این سهم تصمیم‌گیری کنند.

به عنوان یکی از باسابقه‌ترین مدیران معدن و صنایع معدنی کشور، چشم‌انداز حوزه مس را چطور می‌بینید؟
در حال حاضر هیچگونه نگرانی درباره آینده صنعت مس وجود ندارد و طبق برنامه‌های انجام شده نه‌تنها سال‌جاری رکورد تولید زده خواهد شد بلکه برای سال آینده هم در‌حال برنامه‌ریزی برای افزایش تولید هستیم. قطعا این طرح‌ها باعث افزایش تولید و به تبع آن افزایش ظرفیت فروش شرکت مس خواهد شد.
صنعت مس ایران همه پتانسیل‌های رشد ازجمله دارا بودن پتانسیل‌های معدنی و امکان تأمین مالی طرح‌های توسعه داراست و در سال جاری خبرهای خوبی در حوزه اکتشافات و افزایش ذخایر معدنی مس ایران به گوش رسید که این  بیش ازپیش آینده‌دار کرد.
افزون‌بر این با افزایش 2340 میلیارد تومانی سرمایه شرکت مس این شرکت هم اکنون از منظر تأمین مالی طرح‌های توسعه مشکلی نخواهد داشت و در مسیر رشد و توسعه قرار دارد.


چاپ