ضعف چین در بازیابی بخش فولاد

گروه معدن: در پشت صحنه رونق تولید فولاد چین از ماه مارس و امید به بازیابی اقتصادی سریع، داستان دو بخش با روندهای مخالف وجود دارد؛ تقاضای ساخت‌وساز در پروژه‌های زیرساخت قوی بوده، اما بخش ساخت و تولید بازیابی کندتری داشته است.

به گزارش فلزات آنلاین و به نقل از Reuters، در ورای رونق تولید فولاد در چین از مارس و افزایش امیدواری به بازیابی سریع اقتصاد، ۲ بخش از جانب تقاضای فولاد روندهای متضادی را طی می‌کنند؛ با وجود تقاضای بالا در پروژه‌های زیرساخت، بخش ساخت و تولید بازیابی کندتری را تجربه کرده است.
این موضوع، چالش اصلی سیاست‌گذاران چین است. پکن و سایر دولت‌های استانی می‌توانند هزینه‌کرد پروژه‌هایی مانند جاده، ریل و سد را کنترل کنند، اما برای حمایت از صادرات یا تقاضای داخلی برای ماشین‌آلات و لوازم خانگی، اختیار چندانی ندارند.
کاهش فصلی پروژه‌های ساختمانی، نقطه ضعف بازیابی بخش فولاد چین را پس از شیوع کروناویروس نمایان خواهد کرد که حاکی از بازیابی کندتر دومین اقتصاد بزرگ دنیا از همه‌گیری قرن است. به گفته یکی از تحلیلگران، تا زمانی که کل دنیا درگیر کروناویروس است، کار زیادی از صنعت فولاد چین برنمی‌آید.

عضو حیاتی

بخش عظیم فولاد چین از دیرباز، یکی از اجزای حیاتی موتور صنعتی چین بوده است؛ صدها هزار کارگر در این بخش مشغول به تولید مواد اولیه حیاتی برای صنایع دیگر هستند. با شیوع کروناویروس که در اواخر سال گذشته از چین شروع شد، اقتصاد این کشور در فصل نخست امسال حدود ۶.۸ درصد افت داشت که نخستین کاهش اقتصادی در چندین دهه اخیر بود. 
با این حال، پس از آن، جهش تولید فولاد به بالاترین رکورد تاریخی باعث ایجاد امید شد که هسته موتور اقتصادی به خوبی در حال بازیابی است و می‌تواند باعث احیای رشد اقتصادی داخلی و جهانی شود.
اما با وجود رونق اخیر در سراسر این بخش، وابستگی غیرمتقارنی در پروژه‌های ساختمانی وجود دارد که تا حدودی کاهش تقاضای بخش ساخت و تولید را مخفی کرده است و قدرت رونق فولاد و همچنین سرعت بازیابی رشد اقتصادی چین را زیر سوال می‌برد.
ظاهرا بازار وابستگی زیادی به وعده بسته حمایتی زیرساخت برای بهبود تقاضا دارد.

وابستگی تقاضای کل فولاد به میلگرد

تقاضای محصولات اصلی فولادی که در ساخت‌وساز استفاده می‌شود (میلگرد و مفتول) از اواخر ماه مارس به طور میانگین سهم ۵۳ درصدی از کل تقاضای فولاد داشته است؛ این سهم در کل سال ۲۰۱۹ به طور میانگین حدود ۴۷.۵ درصد و در مدت مشابه سال ۲۰۱۹ برابر با ۵۱ درصد بوده است.
همچنین، تقاضای محصولات اصلی فولادی که در ساخت و تولید استفاده می‌شود (ورق گرم و سرد)، بسیار کمتر از حالت عادی بوده است؛ میانگین سهم این محصولات در کل تقاضای فولاد از اواخر ماه مارس حدود ۳۵درصد بوده است، اما در سال ۲۰۱۹ این سهم به طور میانگین حدود ۴۰.۴ درصد بود.
موجودی میلگرد نیز نسبت به سایر محصولات فولادی، افت سریع‌تری را تجربه کرده است که پس از رسیدن به قله در اواسط مارس، حدود ۵۱ درصد افت داشته است.
با در نظر گرفتن میزان محدودیت‌ها در بسیاری از شرکای تجاری چین، جای تعجبی نیست که تقاضای ساخت و تولید کاهش داشته است و ممکن است تا چندین ماه دیگر به همین صورت باقی بماند.
اما جهش تولید فولاد (با جهش ۵۹ درصدی تولید میلگرد و افزایش ۴۰ درصدی تولید مفتول از اواسط ماه مارس)، حاکی از آن است که بخش فولاد چین در معرض ریسک مازاد عرضه در بازار قرار دارد، زیرا انتظار می‌رود که با ادامه بارندگی در پروژه‌های ساختمانی و عمرانی به ویژه در جنوب این کشور، تقاضا افت داشته باشد. فصل بادهای موسمی که تا آگوست ادامه دارد، در امسال حدود ۱۰ روز زودتر از موعد همیشگی در جنوب چین آغاز شد که باعث سیل و توقف فعالیت پروژه‌ها شده است.
این فصل، معمولا فصل رکود مصرف فولاد در چین به شمار می‌رود. مصرف فولاد بستگی زیادی به وضعیت آب و هوا دارد و انتظار می‌رود که از ماه جولای یا حتی اواخر ژوئن، تقاضا کاهش یابد.
قرارداد آتی میلگرد با بیشترین حجم معامله از ابتدای ماه آوریل حدود ۱۴ درصد افزایش یافته است.

افت تقاضا

در حالی که تقاضای مصالح ساختمانی در حال کاهش است، مصرف محصولات تخت فولادی نیز با کاهش رشد اقتصاد جهانی تحت تاثیر قرار گرفته است و این باعث کاهش قدرت کارخانه‌های چین شده است.
فروش اقلام و کالاهایی با مصرف بالای فولاد مانند خودرو و ماشین لباسشویی در امسال افت داشته است؛ صادرات خودروی چین در ۵ ماه نخست سال حدود ۱۶.۹ درصد کاهش داشت و همچنین صادرات لوازم خانگی نیز در این مدت ۹.۱ درصد افت داشت. لازم به ذکر است که ارزش صادرات لوازم خانگی چین در سال ۲۰۱۹ برابر با ۷۷.۸ میلیارد دلار بود. علاوه بر این، صادرات مستقیم فولاد نیز کاهش داشته است.

بسته حمایتی

سیاست‌گذاران چین در اقدامی برای جبران افت تقاضای جهانی، بسته‌های حمایتی با هدف احیای مصرف و حمایت از پروژه‌های بزرگ زیرساخت و صنایع کلیدی معرفی کردند.
اما تقاضای نامتناسب فولاد، حاکی از محدودیت بسته‌های حمایتی پکن است که ریسک‌های خاص خود را به دنبال دارد و نشان‌دهنده مسیر ناهموار بازیابی اقتصادی است.
دولت چین قصد ندارد هزینه زیادی برای تحریک و حمایت از اقتصاد انجام دهد، زیرا این اقدام باعث انباشت بدهی خواهد شد.


چاپ