کاهش ۲۹درصدی هزینه‌های اکتشاف معادن در ۲۰۲۰

گروه معدن: افزایش قیمت طلا نیز نمی‌تواند مانع شود که هزینه‌های اکتشاف جهانی در سال۲۰۲۰میلادی به بدترین سال خود در ۱۵سال اخیر تبدیل شود.


به گزارش روزگار معدن به نقل از اقتصاد آنلاین، گزارش جدید آژانس بازار S&P پیش‌بینی می‌شود هزینه‌های اکتشاف در این صنعت از ۹.۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ به ۶.۶ میلیارد دلار در امسال کاهش یابد.

با وجود اینکه قیمت طلا به بالاترین سطح ۷ساله از ۱۷۰۰ دلار در هر اونس نزدیک می‌شود، امسال به احتمال زیاد هزینه‌های حفاری این فلز گرانبها در مقایسه با سال گذشته، بیش از ۸۰۰ میلیون دلار کاهش خواهد یافت.

کریس گالبرایت، تحلیلگر معدن و فلزات درآژانس S&P در این گزارش می‌گوید، بخش عمده اکتشاف طلا از سوی شرکت‌های کوچک انجام می‌شود و این بخش تحت‌فشار

قرار دارد.

در ادامه گزارش آمده است، براساس داده‌های آژانسS&P شرکت‌های معدنی کوچک موفق شدند در ۳ماهه اول سال ۲۰۲۰، ۷۸۱میلیون دلار جمع‌آوری کنند که بخش عمده‌ای از آن به صورت بدهی است، یعنی تقریبا از ۱.۵۴میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در ۳ماهه آخر سال ۲۰۱۹، ۵۰ درصد کاهش داشته است.

براساس این گزارش، تولید جهانی طلا سال گذشته (۲۰۱۹) برای نخستین‌بار در یک دهه کاهش یافت، اما پیش از شروع شیوع ویروس کرونا آژانسS&P انتظار داشت که حدود ۲ میلیون اونس اضافی در امسال میلادی ریخته شود و در مجموع به ۱۰۸ میلیون اونس برسد.

 اما با توجه به تأثیر ویروس کرونا، کریس گالبرایت انتظار دارد یک‌سال دیگر کاهش تولید طلا با خاموشی معدن همراه باشد و حدود ۲.۷ میلیون اونس کمتر از پیش‌بینی برای امسال باشد.

در ادامه گزارش اشاره شده است که امریکای لاتین و افریقای جنوبی مسئولیت بخش عمده این خسارات را بر عهده دارند، اگرچه به نظر می‌رسد روسیه در مرحله اولیه انتشار ویروس کرونا و تحت‌تاثیر عملیاتی آن قرار دارد.بنابراین گزارش تولید طلا در سال آینده به رشد مثبت باز خواهد گشت. قیمت روز طلا در ماه ژوئن برای تحویل در این ماه، ۱۷۲۵ دلار در هر اونس بود و بیش از ۲۰۰ دلار در هر اونس از ابتدای سال تاکنون افزایش یافته است.

بازار مس نیز چشمک می‌زند

براساس این گزارش، بودجه‌های مس نیز در حال کاهش است و پیش‌بینی می‌شود ۹۳۵ میلیون دلار کاهش یابد. گالبرایت اظهارکرد که قیمت مس برای تحریک برنامه‌های اکتشاف توسط شرکت‌های معدنی کوچک خیلی کم است این در حالی است که شرکت‌های بزرگ در حالت حفظ سرمایه

قرار دارند.

پیش‌بینی می‌شود تولید مس معادن امسال ۱۳۵هزار تن کاهش یابد و به ۱۹.۶ میلیون تن برسد.

همچنین به دلیل افت عرضه کنسانتره، کاهش هزینه‌های درمان کمتر و کاهش هزینه‌های مربوط به کرونا، میزان تولید مش تصفیه شده۷۵.۰۰۰ تن خواهد بود.

این گزارش می‌افزاید، انتظار می‌رود بازار مس براساس آمارهای آژانسS&P در سال ۲۰۲۰، ۱۸۲.۰۰۰ تن مازاد به خود اختصاص دهد که از تخمین‌های قبلی مبنی بر بیش از ۷۲.۰۰۰تن تولید بیش از حد است.

بنابراین گزارش، با وجود تاثیر بیماری کرونا، این شرکت پیش‌بینی قیمت مس خود را به طور متوسط ۵۷۰۰ دلار در هر تن (۲.۵۹ دلار در هر پوند) برای سال ۲۰۲۰ حفظ کرده است و این رقم در سال آینده به ۶.۲۳۳ دلار و در سال ۲۰۲۲ به ۶۴۴۲۵ دلار می‌رسد.

 براساس این گزارش، قیمت مس آخرین‌بار در هر پوند ۲.۴۳ دلار به ازای هر پوند (۵۳۵۵دلار در هر تن) در بازار کومکس در نیویورک بود، اما هنوز هم بیش از ۲۰درصد پایین‌ترین آمار در اواسط ماه مارس بوده است.

انتهای پیام/


چاپ