تجدیدقوای طلا برای رکورد شکنی جدید

گروه معدن: در نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز، اکثریت هر ۲گروه کارشناسان وال استریت و سرمایه‌گذاران پیش‌بینی کردند که طلا روند افزایشی خواهد داشت.


به گزارش روزگار معدن به نقل از «کالاخبر»، معامله‌گران و تحلیلگرانی که در نظرسنجی وال‌استریت کیتکونیوز شرکت کردند، به روند تسهیل سیاست پولی که با هدف تعدیل تبعات سنگین شیوع پاندمی ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی ادامه دارد و همچنین افزایش تنش‌ها میان امریکا و چین از‌جمله دلایل خوش‌بینی خود به افزایش قیمت طلا اشاره کردند.

دولت ترامپ پیش از این چین را به دلیل عملکردش در شیوع پاندمی ویروس کرونا هدف قرار داده بود. اکنون خبر پیشنهاد پکن برای وضع قوانین امنیت ملی مربوط به هنگ‌کنگ که به معنای آغاز فعالیت آژانس‌های اطلاعاتی سرزمین اصلی چین در این منطقه است، واکنش امریکا را به دنبال داشته است. فیلیپ فلاین، تحلیلگر ارشد بازار در «گروه پرایس فیوچرز» در این باره گفت: علاوه‌بر نرخ‌های بهره اندک و تدابیر محرک مالی پشتیبانی‌کننده از اقتصاد، تنش‌های فزآینده میان امریکا و چین ممکن است طلا را در مسیر شکستن قیمت‌های بالاتر نگهدارد. در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال‌استریت برای هفته جاری، ۱۷نفر شرکت کردند که از میان آنها ۱۰ نفر معادل ۵۹درصد به افزایش قیمت طلا و ۵نفر معادل ۲۹درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند و ۲نفر معادل ۱۲درصد نظری نداشتند.

در این بین، ۱۸۰۹نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز شرکت کردند که از میان آنها، ۱۰۳۸نفر معادل ۵۷درصد افزایش قیمت طلا و ۴۶۷نفر معادل ۲۶درصد کاهش قیمت طلا در هفته جاری را پیش‌بینی کردند و ۳۰۴نفر معادل ۱۷درصد نظر خنثی داشتند. در نظرسنجی کیتکونیوز برای هفته گذشته بیشتر کارشناسان وال‌استریت و سرمایه‌گذاران افزایش قیمت طلا را پیش‌بینی کرده بودند. بهای معاملات آینده هر اونس طلا در بازار نیویورک روز جمعه ۱۳ دلار و ۶۰سنت معادل ۰.۸درصد افزایش پیدا کرد و در ۱۷۳۵دلار و ۵۰سنت بسته شد اما برای کل هفته ۱.۲درصد کاهش قیمت نشان داد. قیمت طلا پس از ریزشی که روز پنجشنبه داشت، در معاملات روز جمعه بهبود پیدا کرد.

شون لاسک، یکی از مدیران شرکت والش تریدینگ اظهار کرد: فعالان بازار همچنان به خرید طلا در قیمت‌های پایی نتر ادامه می‌دهند. وی یکی از ناظران بازار است که معتقد است قیمت طلا از تجدید تنش‌های میان امریکا و چین پشتیبانی خواهد شد. باب هابرکورن، کارگزار ارشد کالا در شرکت «آرجی‌او فیوچرز» که روند قیمت طلا را افزایشی پیش‌بینی کرد، به کیتکونیوز گفت: این فلز ارزشمند قوی‌تر خواهد شد. اقتصاد پس از قرنطینه مقابله کووید-۱۹ به‌تدریج درحال بازگشایی است و خوش بینی بیشتری نسبت به رشد اقتصادی آینده به وجود آمده است. با این حال دولت‌ها و بانک‌های مرکزی سراسر جهان مقادیر عظیمی نقدینگی به اقتصاد وارد کرده‌اند که از بالاماندن قیمت طلا حمایت خواهد کرد. وی گفت: تمام نقدینگی که برای رفع نگرانی‌های مربوط به توقف فعالیت اقتصادی در دوران شیوع کرونا وارد اقتصاد شده است، از قیمت طلا و نقره پشتیبانی می‌کند. چارلی ندوس، استراتژیست ارشد بازار در «گروه لاسال فیوچرز» با توجه به اینکه قیمت طلا هفته گذشته در بالای میانگین قیمت ۱۰روزه و میانگین قیمت ۲۰روزه مانده است، روند افزایشی طلا را برای هفته جاری پیش‌بینی کرد.

اما آدریان دی، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی آدریان دی احتمال عقب‌نشینی طلا در هفته جاری پیش از صعود دوباره این فلز ارزشمند را مطرح کرد. وی به کیتکونیوز گفت: با گشایش کل اقتصاد امریکا، در ابتدا خوش‌بینی در بازار سهام وجود خواهد داشت که ممکن است باعث عقب‌نشین طلا شود. اما به دلیل سیاست‌های پولی که از سوی بانک‌های مرکزی بزرگ جهان دنبال می‌شود، فضا برای روند صعودی طلا فوق‌العاده مثبت است.

کالین سیژینسکی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت مدیریت دارایی SIA درباره روند قیمت طلا نظر خنثی داشت و اظهار کرد: طلا همچنان مشغول هضم رشد اخیر قیمت است.

انتهای پیام/


چاپ