بهبود نسبی در بازارهای جهانی فولاد

گروه معدن
براساس گزارش هفتگی بازارهای جهانی فولاد در هفته‌ای که گذشت، قیمت سنگ‌آهن وارداتی خلوص ۶۲درصد در چین از ۸۴دلار به حدود ۸۵دلار هر تن خشک سی‌اف‌آر
 رسید.

به گزارش کالا خبر، البته اواسط هفته قیمت به بالای ۸۶دلار هم رسیده بود. در کل نوسانات بازار اخیرا جزیی بوده است. نقدینگی در بازار چین کم است و تمایل به خرید مطلوب نیست.
در بازار صادرات ایران، آخرین قیمت سنگ‌آهن مگنتیت خلوص ۶۱درصد هفته گذشته ۵۰.۳ دلار هر تن فوب ثبت شد در حالی که اواسط اسفند گذشته حدود ۴۹دلار بود. سنگ‌آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱درصد ایران نیز یک دلار در این مدت رشد داشت و ۴۷.۲دلار هر تن فوب ثبت شد.

قراضه
متوسط قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲وارداتی به ترکیه پایان هفته گذشته ۲۵۵ تا ۲۵۸ دلار هر تن سی‌اف‌آر ثبت شد که نسبت به اوایل هفته قبل که حدود ۲۵۰ دلار ثبت شده بود بهبودهایی داشت. 
کارشناسان بر این باورند که پس از مدتی خرید قراضه، حال ترک‌ها باید به فکر فروش محصولات خود باشند و قیمت قراضه در این شرایط تغییر جدی نخواهد داشت.
هفته گذشته قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ژاپن حدود ۱۰ دلار رشد داشت و ۱۹۵دلار هر تن فوب ثبت شد.
 متوسط قیمت قراضه وارداتی در شرق آسیا از ۲۳۳ دلار به ۲۵۰ دلار هر تن سی‌اف‌آر رسیده است. در بازار داخلی امریکا نیز قراضه خرد شده در ۲۳۶ دلار هر لانگ تن ثبات داشت.

بیلت
هفته گذشته عرضه‌کننده‌های بیلت سی‌ای‌اس موفق شدند قیمت‌ها را بالا ببرند چون تمایل به خرید بین خریداران منطقه منا بهتر شده بود.
 البته هنوز زود است درباره تداوم روند صعودی قضاوت کنیم چون بازارها خیلی فعال نبودند و قیمت قراضه در ترکیه هم به ثبات رسیده است.
 بیلت صادراتی سی‌ای‌اس از ۳۵۰دلار هفته قبل به ۳۶۰تا ۳۶۵دلار هر تن فوب رسید.
همچنین در ترکیه بیلت وارداتی از ۳۵۰دلار هفته قبل به ۳۷۵ تا ۳۸۰ دلار هر تن سی‌اف‌آر افزایش داشت.
در جنوب شرق آسیا هنوز فعالیت کم است و بیلت وارداتی در ۳۶۵ تا ۳۷۵ دلار هر تن سی‌اف‌آر ثبات داشت. البته تمایل به خرید در بالاتر از ۳۶۰دلار نبود.

مقاطع
هفته گذشته میلگرد صادراتی سی‌ای‌اس از ۳۷۰ دلار به ۳۷۰تا ۳۹۵دلار هر تن فوب بهبود داشت. 
در ترکیه میلگرد صادراتی به لطف رشد قیمت قراضه تا ۱۵ دلار بالا رفت و ۴۱۵ دلار هر تن فوب ثبت شد ولی تقاضا هنوز ضعیف بود. 
میلگرد صادراتی چین نیز از ۳۹۶دلار هفته قبل به ۴۰۳ دلار هر تن فوب رسید. 
میلگرد صادراتی چین تا ۵ دلار بالا رفت و حدود ۴۴۱ دلار هر تن فوب بود. در بازار داخلی اروپا میلگرد در ۴۷۵ یورو هر تن درب کارخانه ثبات داشت. 
در بازار امریکا نیز میلگرد ۶۱۸دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود.

ورق
بازارهای ورق هفته‌ای نزولی را پشت‌سر گذاشتند. ورق گرم صادراتی سی‌ای‌اس هفته گذشته تا ۵ دلار ارزان‌تر شده و ۳۶۰تا ۳۷۰دلار هر تن فوب ثبت شد. در ترکیه ورق گرم وارداتی از ۴۰۵ دلار به ۳۸۰ دلار هر تن سی‌اف‌آر رسید. ورق گرم صادراتی چین نیز پایان هفته ۴۰۹دلار هر تن فوب ثبت شد که حدود ۴ دلار افت هفتگی داشت. در جنوب شرق آسیا نیز ورق گرم وارداتی ۳۸۰دلار هر تن سی‌اف‌آر ثبت شد درحالی که اوایل هفته قبل ۳۹۰ دلار بود.


چاپ