دربزرگ‌ترین معدن جهان برای سال مالی ۲۰۱۹ رخ داد:

تولید ۷۰میلیون تن زغال‌سنگ

گروه معدن:
براساس گزارش عملکرد منتشر شده برای سال مالی ۲۰۱۹، بی‌اچ‌پی بیلتون در سال یادشده ۲۳۸ میلیون تن سنگ‌آهن، یک‌میلیون و ۶۸۹ هزار تن مس و ۷۰ میلیون تن زغال‌سنگ تولید کرد.

به گزارش معدن‌نیوز، بی‌اچ‌پی بیلیتون یکی از معدن‌های بزرگ جهان با نماد BHP است که در ۱۳ آگوست ۱۸۸۵تاسیس شد و یک شرکت با منابع جهانی به شمار می‌رود. به عبارت دیگر تاسیس این شرکت به سال ۱۸۶۰ و راه‌اندازی شرکت هلندی بیلیتون بازمی‌گردد، شاخه دیگر این شرکت نیز در سال ۱۸۸۵ با عنوان بی‌اچ‌پی، در استرالیا تاسیس شد.
این شرکت بریتانیایی-استرالیایی بوده و به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت معادن و فلزات جهان شناخته می‌شود.
این شرکت تولیدکننده کامودیتی‌های مختلف از قبیل سنگ‌آهن، زغال‌سنگ متالورژیکی، مس و اورانیوم بوده و در زمینه استخراج سنگ‌آهن و زغال‌سنگ، تولید و فروش آلومینیوم، فولاد، منگنز و اورانیم، الماس، طلا و نقره، همچنین عرضه فرآورده‌های نفتی و اکتشاف، توسعه و تولید نفت و گاز فعالیت می‌کند.
فرم کنونی آن، درپی ادغام این ۲شرکت، در سال ۲۰۰۱ شکل گرفت. دفتر این شرکت در ملبورن استرالیا مستقر است و در بورس اوراق بهادار استرالیا به عنوان شرکت سهامی عام (BHP) با نماد بی‌اچ‌پی بیلیتون شناخته می‌شود و در بورس اوراق بهادار لندن و بورس اوراق بهادار ژوهانسبورگ به عنوان یک شرکت خصوصی و سهامی خاص (PLC) مطرح است. فعالیت‌های معدنی این شرکت به طور عمده در استرالیا و امریکا واقع شده است.
این شرکت در بخش موادمعدنی، نفت و گاز بیش از ۷۲ هزار کارمند و پیمانکار در بیش از ۹۰ نقطه در سراسر جهان دارد که در درجه اول در استرالیا و سپس در امریکا مستقر هستند.
این شرکت از طریق دفاتر خود در سنگاپور، Houston و امریکا محصولات خود را سراسر جهان به فروش می‌رساند. بی‌اچ‌پی در سال مالی منتهی به ۳۰ ژوئن ۲۰۱۹ درآمد سالانه‌ای معادل ۴۴.۳ میلیارد دلار داشت و بیشترین درآمد شرکت مذکور در سال ۲۰۰۸ به میزان ۶۰ میلیارد دلار بوده است.
این شرکت به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های معدنی در سراسر جهان، تا اواخر سپتامبر ۲۰۱۸ سرمایه‌گذاری بالغ بر ۴۴.۰۷ میلیارد دلار در بازار داشت که همین سرمایه‌گذاری عظیم، بی‌اچ‌پی را به یکی از بازیگران اصلی و پیشرو جهان در بخش معدن مبدل کرد.
براساس گزارش عملکرد منتشر شده برای سال مالی ۲۰۱۹، بی‌اچ‌پی در سال یادشده ۲۳۸ میلیون تن سنگ‌آهن، یک‌میلیون و ۶۸۹هزار تن مس و ۷۰ میلیون تن زغال‌سنگ تولید کرد که در تولید سنگ‌آهن تغییری نسبت به سال مالی قبل نداشت اما در بخش مس ۴درصد و در بخش زغال‌سنگ ۳درصد رشد تولید داشته است.
 براساس اعلام «Statista» فهرستی از ارزش‌های تجاری این شرکت برتر معدنی جهان در سال ۲۰۱۸ ارائه می‌شود:
 فعالیت در حوزه آلومینیوم: بی‌اچ‌پی بیلیتون هفتمین تولیدکننده برتر آلومینیوم جهان است که فعالیت‌هایی از قبیل تولید بوکسیت، فرآوری بوکسیت برای تولید آلومینا و همچنین ذوب فلز آلومینیوم را انجام می‌دهد.
شرکت‌های حوزه آلومینیوم بی‌اچ‌پی شامل پالایش و ذوب Alumar در برزیل با مالکیت ۳۶ تا ۴۰درصد، معدن بوکسیت Boddington و واحد فرآوری Worsley در استرالیا با مالکیت ۸۶درصد، کارخانه ذوب Mozal در موزامبیک با مالکیت ۴۷.۱ درصد، کارخانه‌های ذوب Bayside و Hillside در افریقای جنوبی با مالکیت ۱۰۰ درصد و واحد Mineração Rio do Norte برزیل با مالکیت ۱۴.۸درصد است. فعالیت حوزه فلزات پایه: تولید فلزات پایه بی‌اچ پی شامل مس، نقره، سرب و روی است. معدن Escondida در شیلی بزرگترین تولیدکننده مس در جهان است.
شرکت‌های حوزه فلزات پایه شامل Antamina در پرو با مالکیت ۳۳.۷۵درصد، Pinto Valley در امریکا، Spence در شیلی، Cerro Colorado در شیلی و Cannington در استرالیا هر یک با مالکیت ۱۰۰ درصد و نیز Escondida در شیلی با مالکیت ۵۷.۵ درصد است.
فعالیت‌های حوزه نیکل: بی‌اچ‌پی بیلیتون چهارمین تولیدکننده برتر نیکل در جهان است که در زمینه تولید و فروش بریکت‌های نیکل، پودرها و گرانول و فرونیکل و نیز نیکل مات و کنسانتره نیکل فعال است. واحدهای نیکل این شرکت شامل Cerro Matoso در کلمبیا و Nickel West در استرالیا هست. فعالیت‌های حوزه سنگ‌آهن: فعالیت‌های سنگ‌آهن بی‌اچ‌پی در غرب استرالیا و برزیل متمرکز است که سنگ‌آهن فاین و لامپ تولید می‌کند. معدن Whaleback در غرب استرالیابزرگ‌ترین معدن روباز جهان است و بیش از ۵ کیلومتر طول و تقریبا ۱.۵ کیلومتر عرض دارد. بیش از هزار کیلومتر زیرساخت‌های زیلی و تاسیسات بندری این معدن را به شش معدن مجاور متعلق به بی‌اچ‌پی بیلیتون متصل می‌کند.
 فعالیت بی‌اچ پی در سامارکو برزیل نیز بیش از ۲۱میلیون تن گندله و یک میلیون تن کنسانتره تولید می‌کند. بی‌اچ‌پی بیلیتون، از ماه فوریه ۲۰۱۱ به‌عنوان سومین شرکت بزرگ جهان، از نظر میزان ارزش بازار سرمایه، شناخته می‌شود.


چاپ