تغییرات بازار جهانی فولاد با شیوع کرونا

گروه معدن:
۴۰هزار تن بیلت اوکراین ۳۷۵دلار CFچین معادل ۳۴۰دلار فوب به فروش رسید. روسیه نیز یک محموله بیلت را ۳۷۰ دلار CFRچین به فروش رساند.

به گزارش معدن۲۴، در مجموع حدود ۱۰۰هزار تن بیلت از هند، اوکراین و روسیه به قیمت a۷۰ تا ۳۹۵دلار تحویل چین به فروش رسیده است.
 هر چند که خریداران انتظار کاهش قیمت را دارند و اکنون قیمت عملیاتی ۳۶۵ دلار تحویل چین است که شامل ۱۳ درصد VAT و ۲درصد مالیات واردات و حدود ۲۰ دلار (۱۴۰یوان در تن) سود است. بهای بیلت داخل چین ۳۱۱۰یوان است که سود تولیدکننده ۱۵۰ تا ۲۰۰ یوان در تن است. محموله بیلت از اوکراین به بهای ۳۶۰ دلار تحویل CCC به فروش رسید.
با توجه به افت شدید قیمت نفت و شیوع کرونا در کشورهای GCC نیز با کاهش و توقف مصرف محصولات فولادی مواجه‌ایم و فعالیت‌های زیر بنایی با توجه به کاهش درآمد نفتی و بودجه کاهش خواهد داشت. به طوری که امارات استیل بهای هر تن میلگرد را ۴۵ دلار کاهش داد و سایر شرکت‌ها نیز میلگرد را بیش از ۳۱ دلار کاهش و حدود ۱۶۹۰ درهم درب کارخانه به فروش می‌رسانند.
با توجه به در پیش بودن ماه رمضان و شیوع کرونا انتظار بهبود در وضع بیشتر بازارها نظیر GCC، هند و اروپا تا ۳ماهه سوم سال میلادی وجود ندارد.
عربستان ۵۰ هزار تن بیلت را ۳۸۰ دلار CFR از CISخریداری کرد در حالی که امارات صادرات را به علت کرونا متوقف نکرده است. صادرات از عمان به بحرین متوقف است اما به امارات به آرامی ادامه دارد.
قطر استیل نیز با توجه به افت تقاضا، تولید خود را کاهش داد و انتظار افت بیشتر قیمت‌ها در آوریل برای GCC وجود دارد.
ترکیه به علت نبود تقاضا پیشنهاد میلگرد صادراتی را متوقف کرد و به صادرات بیلت سوییچ و تغییر وضعیت داده است و بیشتر فولادسازان ترک ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش تولید و حتی خاموشی Shut Down کامل داشته‌اند.
بیلت ترکیه ۳۴۵ دلار فوب به مراکش و خاورمیانه به فروش می‌رسد. میلگرد ۴۰۰دلار درب کارخانه‌های ترکیه موجود است. قراضه وارداتی به ترکیه با افت شدید به ۲۰۵ دلار در تن رسید. اسلب CIS نیز با افت شدید، ۳۶۰ دلار ارزیابی شده در حالی که تقاضایی از ترکیه و ایتالیا وجود ندارد و تمرکز بر صادرات به آسیا پاسفیکاست.
 چند محموله اسلب ۴۰۰ دلار CFR چین به فروش رسیده ولی اکنون در خواست‌های جدید حداقل ۳۰ دلار کمتر است و قیمت‌های عملیاتی ۳۵۰ تا ۳۶۰ دلار فوب CIS است.
اسلب برزیل ۴۶۰ دلار فوب به امریکا صادر شده و ۴۲۵ دلار در بازار داخل به فروش می‌رسد.
با توجه به تعطیلی کارخانه‌های خودروسازی در کشورهای اروپایی، ژاپن و امریکا و همینطور کاهش یا توقف فعالیت‌های انتقال نفت و گاز با لوله، تقاضای ورق در بیشتر مناطق با کاهش شدید همراه است و در برخی کشورها منجربه کاهش تولید یا توقف تولید فولادسازان شده است.
شرکت JFE ژاپن کاهش تولید دارد و در هند و امریکا نیز برخی فولادسازان تعطیل و برخی کاهش تولید دارند.
در اروپا توقف فعالیت فولادسازان داخل، تقاضای وارداتی ورق را افزایش داده و ایتالیا هر تن ورق کلاف گرم را ۴۰۵ یورو و اسپانیا ۴۱۰یورو CFR از ترکیه خریداری کردند. ورق سرد کره، تایوان و ترکیه ۴۹۵ تا ۵۰۰ یورو CFR ایتالیا به فروش رسید.
تقاضای وارداتی ورق چین نیز جذاب بود و کره جنوبی plate را ۴۲۰ دلار تحویل چین و هند و ورق گرید SAE را ۴۰۰ دلار تحویل چین به فروش رساند که خریداران انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها را دارند.
قیمت ورق صادراتی خود چین ۴۵۵ دلار فوب و حتی تا ۴۸۰ دلار فوب از سوی برخی تولیدکنندگان پیشنهاد می‌شود.


چاپ