چشم‌انداز بازار سنگ‌آهن و فولاد چین

گروه معدن:
براساس نظرسنجی اخیر ۶۰ درصد فعالان بازار فولاد چین معتقدند فعالیت بازار حداقل تا اواخر ماه می به‌طور کامل بهبود نخواهد یافت.

نیمی از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی انتظار داشتند تقاضای سنگ‌آهن 3ماهه دوم سال بهتر شود و قیمت بین ۸۰ تا ۹۰ دلار هر تن سی‌اف‌آر چین در نوسان بماند. حاشیه سود فولادسازی با وجود کاهش موجودی‌ها پایین می‌ماند.
به گزارش «کالاخبر»، براساس نظرسنجی موسسه پلاتس، انتظار می‌رود با وجود بهبود آرام تقاضای فولاد، در 3 ماهه دوم سال قیمت سنگ آهن تحت حمایت قرار گیرد چون برآورد شده فولادسازان چینی تولید را بالا ببرند. ۳۸درصد از حاضرین در نظرسنجی اخیر انتظار داشتند قیمت سنگ‌آهن بین ۸۰ تا ۹۰ دلار هر تن سی‌اف‌آر بماند، ۲۸ درصد نیز قیمت ۷۰ تا ۸۰ دلاری را برآورد کردند.
نیمی از شرکت‌کنندگان انتظار داشتند نیازشان به سنگ آهن در 3 ماهه دوم سال ۲۰۲۰ بالا می‌رود و ۲۸ درصد نیز مقدار آن را برابر نیاز 3 ماهه نخست سال دیدند. تنها ۱۳ درصد تقاضای سنگ‌آهن را نزولی برآورد کردند. با وجود اوج گرفتن موجودی محصولات فولادی در چین، ۷۲ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی تولید فولاد خام چین را در فصل دوم سال صعودی برآورد کردند. این یافته‌ها برخلاف نظرسنجی قبلی است که بیش از یک سوم فولادسازان چینی از برنامه‌های خود برای کاهش تولید صحبت می‌کردند.

همچنین ۳۵ درصد حاضرین معتقد بودند بازار فولاد چین تا پایان ماه می‌به طور کامل بهبود می‌یابد و ۲۵ درصد این بهبود را تا پایان ژوئن برآورد کردند. بازار فولاد چین شاید تا پایان آوریل به وضعیت نرمال باز گردد ولی ابهامات زیادی در رابطه با شیوع کرونا در سیار کشورها مطرح است. بازار فولاد یک بازار جهانی است و هیچ کشوری نمی‌تواند وضعیت خود رابه طور مستقل مورد بررسی قرار دهد.

همچنین گفتنی است ۳۷ درصد از حاضرین در این نظرسنجی رشد تقاضای فولاد را بیشتر وابسته به زیرساخت‌ها می‌دیدند، ۱۹ درصد نیز معتقد بودند ساخت‌وساز همچنان عامل اصلی رشد تقاضای فولاد خواهد بود. فعالان بازار فولاد چین انتظار دارند دولت چین در این شرایط شیوع کرونا بیشتر از زیرساخت‌ها برای حمایت از اقتصاد خود استفاده کند. درصد کمی نیز امیدوار بودند تولید صنایع تاثیری جدی بر تقاضای فولاد چین در 3ماهه دوم سال‌جاری بگذارد.
این نظر سنجی موسسه پلاتس بین ۳۲شرکت چینی در ۲۳ تا ۲۵ ماه مارس سال‌جاری انجام شد و شامل فولادسازان چینی، تاجران داخلی و بین‌المللی و شرکت‌های معدنی بوده است.


چاپ