سه عامل موثر بر قیمت طلا در هفته جاری

گروه معدن:
تحلیل‌گران بازار جهانی طلا می‌گویند همزمان با تبعات اقتصادی شیوع بیماری کووید ۱۹، سه عامل اصلی می‌تواند قیمت طلا را در معاملات هفته جاری بالا ببرد.

به گزارش ایسنا، اگرچه خوش‌بینی زیادی نسبت به افزایش قیمت طلا در معاملات هفته جاری وجود دارد اما ارزش دلار، تقاضا برای دارایی امن و نوسان شدید 3عامل تاثیرگذار بر روند قیمت طلا در کوتاه مدت خواهند بود.
شیوع بیماری کووید ۱۹ به این زودی به پیک خود نخواهد رسید و شمار موارد ابتلا به این بیماری در جهان از مرز یک میلیون نفر گذشته و بیش از ۵۸ هزار نفر تاکنون جان باخته‌اند. امریکا با بیش از ۲۶۶ هزار مورد ابتلا و ۶۸۰۰ مورد مرگ بالاترین آمار ابتلا به این بیماری دارد.
سرمایه‌گذاران هفته گذشته با آمار اقتصادی منفی شامل افزایش غیرمترقبه شمار مدعیان بیکاری در امریکا به ۶.۶۵ میلیون نفر و کاهش آمار اشتغال بخش غیرکشاورزی امریکا در مارس به میزان ۷۰۱ هزار نفر بودند که نخستین کاهش ماهانه از سپتامبر سال ۲۰۱۰ بود.
اقتصاددانان می‌گویند این تازه شروع است و اوضاع وخامت بیشتری پیدا خواهند کرد. استیون منوچین، وزیر خزانه داری امریکا هشدار داده که بدون اقدام قاطع برای مهار شیوع ویروس کرونا، نرخ بیکاری به ۲۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.
جوناتان باتلر، تحلیلگر شرکت میتسوبیشی به کیتکونیوز گفت: تاثیر قرنطینه در نقاط مختلف ملموس شده و طلا همان طور که انتظار می‌رفت، بالاتر رفته است و اکنون بالای مرز ۱۶۰۰ دلار قرار دارد.
دلار امریکا
دلار که به عنوان یک ارز مطمئن استحکام خود را باز یافته است، اصلی‌ترین مانع افزایش قیمت طلا در هفته جاری خواهد
بود.
به گفته بارت میلک، مدیر استراتژی جهانی «تی‌دی سکیوریتیز»، معمولا هنگامی که شاخص دلار امریکا بالا می‌رود، مانع افزایش قیمت طلا می‌شود. ارزش دلار امریکا به میزان قابل ملاحظه‌ای بالاتر رفته و یکی از عوامل بازدارنده رشد قیمت طلا شده است. در اواخر مارس شاخص دلار امریکا حدود ۹۴ واحد بود و یکباره به ۱۰۳ واحد جهش یافت و اکنون در حدود ۱۰۰ واحد قرار
 دارد.
هر چه این شاخص بالاتر رود، صعود برای طلا دشوارتر خواهد شد. به همین دلیل تحلیلگران محتاطانه به فضای رشد ارزش دلار امریکا نظاره می‌کنند.
تقاضا برای دارایی امن
با وجود این که بیماری کووید ۱۹ تقاضا برای دلار امریکا را افزایش داده اما تحلیلگران به افزایش قیمت طلا که یک دارایی امن شناخته می‌شود، خوش بین هستند. به گفته کایران کلانسی، دستیار اقتصاددان ارشد در «کپیتال اکونومیکس»، دلار قوی خواهد ماند اما این امر لزوما به معنای عدم افزایش قیمت طلا در 3ماهه دوم سال‌جاری نخواهد بود. تقاضا برای دارایی امن، تاثیر بالا رفتن ارزش دلار روی طلا را تا حدودی جبران می‌کند.
وی خاطرنشان کرد در طول بحران جاری، سرمایه‌گذاران وارد صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت پشتوانه طلا شده و همچنین به خرید طلای فیزیکی پرداخته‌اند.
نوسان
نوسان فزاینده سومین عامل تاثیرگذار بر روند قیمت طلا در هفته جاری خواهد بود. نوسان زیادی ممکن است به ضرر طلا تمام شود درست مانند اواسط مارس که این فلز همسو با سقوط بازارهای سهام، ریزش قیمت پیدا کرد. به گفته بارت میلک، تحلیلگران به دقت نوسان در بازار را زیرنظر دارند. شاخص VIX اهمیت زیادی دارد زیرا به تشخیص الگوی معاملات کمک می‌کند. در شرایط نوسان شدید، طلا عملکرد خوبی ندارد و تصور می‌رود که بحران کرونا هنوز به پیک خود نرسیده است و خبرهای بد بیشتری در راه خواهد بود و این مسئله ممکن است به زیان طلا باشد زیرا سرمایه‌گذاران به سمت خرید دلار رفته و به فروش طلا اقدام می‌کنند.
این کارشناس بازار اظهار کرد که طلا هفته جاری در سطح ۱۶۴۰ دلار با مقاومت و در سطح ۱۵۵۴ دلار از حمایت برخوردار است و در کل، طی سه ماهه دوم در حدود ۱۶۵۰ دلار معامله خواهد شد.
بازارها از مشاهده آمار اقتصادی ضعیفتر در هفته جاری متعجب نخواهند شد و یکی از آمار مورد توجه، شمار مدعیان بیکاری در امریکا خواهد بود. با این حال آمار اقتصادکلان بر مبنای ماهانه اهمیت بیشتری دارند در حالی که بازارها اکنون به اخبار روزانه متمرکز شده‌اند.


چاپ