اختلال کرونا در صادرات چین

گروه معدن: با شیوع کروناویروس در چین، خریداران خارجی محصولات فلزی این کشور از قبول محموله‌ها ممانعت می‌کنند.

همچنین برخی مشتریان، از جمله خریداران هندی، به دنبال دریافت خسارت ناشی از عدم تحویل به موقع هستند.
به گزارش «فلزات آنلاین»، شرکت‌های مستقر در مناطقی مانند روسیه، ترکیه، خاورمیانه و شمال افریقا به تامین‌کنندگان چینی اطلاع داده‌اند که محموله‌های ارسالی را قبول نمی‌کنند یا درخواست تعلیق خرید داشتند. در عین حال، برخی مشتریان بین‌المللی، از جمله خریداران هندی، شاهد عدم توانایی شرکت‌های چینی در تحویل به موقع هستند و درخواست پرداخت خسارت دارند.
گفتنی است که چین بزرگ‌ترین مصرف‌کننده فلزات در جهان است، اما در برخی فلزات صنعتی مانند فولاد و آلومینیوم نیز صادرکننده برتر است.
با شیوع کروناویروس و قرنطینه تعداد زیادی از نیروی کار چین، انتظار می‌رود که تولید فلز این کشور افت شدیدی داشته باشد. همچنین محدودیت حمل‌ونقل جهت کنترل انتشار ویروس باعث شده تا شرکت‌ها برای تهیه مواد اولیه یا صادرات محصولات خود با مشکل مواجه شوند.
صادرکنندگان فولاد بر سر دوراهی انتقال محصولات خود از طریق کشتی یا قطار مانده‌اند و به دلیل شیوع ویروس قادر به تضمین تحویل محموله نیستند؛ هزینه حمل‌ونقل داخلی افزایش داشته است و کارایی بنادر نیز افت داشته است. همچنین برخی کشورها عبور و مرور مرزی را مسدود کرده‌اند که ترخیص گمرکی را بسیار دشوار کرده است.

افزایش قیمت لیتیم هیدروکسید تولید چین
همچنین قیمت لیتیم هیدروکسید گرید باتری چین هم از ویروس کرونا در امان نبود به طوری که نه تنها افزایش قیمت ۱۰درصدی را به دنبال داشت بلکه صادرات آن را هم با مشکل مواجه کرد. لیتیم هیدروکسید یکی از ترکیبات اصلی باتری‌های لیتیم، یونی پرنیکل است که شیوع کروناویروس، در بازار جهانی این ماده تاثیر گذاشته است. به‌طور کلی، موسسه CRU بر این باور است که این ویروس تا حدی باعث افزایش قیمت خواهد شد، اما اگر این ویروس مهار شود، تاثیر آن کوتاه‌مدت خواهد بود. شیوع کروناویروس باعث محدودیت در زنجیره تامین لیتیم هیدروکسید شده است. بازارهای خارجی، عمدتا ژاپن و کره جنوبی، بیش از ۸۰ درصد تولید لیتیم هیدروکسید چین را در سال ۲۰۱۹ خریداری کردند. به دلیل مشکلات مرتبط با ترخیص گمرکی ناشی از شیوع ویروس، تامین لیتیم هیدروکسید برای خریداران خارجی دشوارتر شده است.  همچنین مصرف‌کنندگان داخلی چین نیز به دلیل مشکلات حمل‌ونقل برای تامین این ماده با چالش مواجه شده‌اند؛ علاوه‌بر این، تمایل بیشتر به فروش خارجی برای پاسخگویی به نیاز مشتریان خارجی، دسترسی مصرف‌کنندگان داخلی چینی به این محصول سخت‌تر خواهد شد. این درحالی است که عمر انبارش کوتاه لیتیم هیدروکسید، این تاثیرات را تشدید کرده است؛ چراکه این ماده شیمیایی، جاذب رطوبت و همچنین اکسیدپذیر است، بنابراین مصرف‌کنندگان مقدار زیادی در انبارها نگهداری نمی‌کنند. در سال ۲۰۱۹ حدود ۷۹ درصد تولید جهانی لیتیم هیدروکسید توسط چین انجام شد. شیوع کروناویروس دو ریسک اصلی در تامین این ماده ایجاد کرده است: نخست، تاخیر در آغاز به کار مجدد واحدهای تولیدی چین ممکن است باعث کاهش تولید شود؛ دوم، اختلال لجیستیکی و تاخیر در بازگشت کارگران می‌تواند باعث کاهش دسترسی
 شود. این در حالی است که در هفته‌های نخستین فوریه، حتی اوضاع وخیم‌تر شد و دولت برای مهار شیوع، محدودیت‌های شدیدتری اعمال کرد، از جمله جداسازی کارمندان و کارگران خارجی به مدت ۱۴ روز قبل از ورود به واحد تولیدی و تاخیر شروع مجدد واحدها به مدت حداقل یک هفته.  این اقدامات به چند شکل تاثیرگذار هستند: کاهش نرخ بهره‌برداری، که منجر به کاهش تولید با وجود ادامه فعالیت واحدهای تبدیل خواهد شد؛ افزایش هزینه حمل‌ونقل و کاهش سطح کارایی به دلیل نبود راننده‌های مناسب؛ افزایش قیمت مواد کمکی مانند اسید سولفوریک. مطابق سناریوی پایه، انتظار می‌رود این شوک یک‌باره در بازار لیتیم هیدروکسید محدود باشد و بیشتر تحرکات بازار به سمت عرضه مربوط می‌شود تا تقاضا. موسسه CRU تغییر زیادی در چشم‌انداز کلی سال ۲۰۲۰ انجام نداده است و انتظار می‌رود رشد قیمت این ماده در یک بازه مشخص با سناریوی مازاد عرضه در صنعت جهانی لیتیم محدود باشد.


چاپ