غریب‌پور در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس تاکید کرد

افتتاح ۲ میلیارد دلار طرح جدید تا پایان سال

گروه معدن: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) در راستای بازدید از قسمت‌های مختلف منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس به بندرعباس سفر کرد.

خداداد غریب‌پور صبح یکشنبه در سفر به بندرعباس مورد استقبال حسن خلج طهرانی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس و فرزاد ارزانی مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان قرار گرفت.
رئیس هیات عامل ایمیدرو طی سفر یک روزه، بازدید از بخش‌های منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس شامل، تنها اسکله مکانیزه تخلیه و بارگیری ایران، فولادکاوه، صبافولاد، گندله‌سازی مادکوش، نیروگاه و خط انتقال گاز را در برنامه خود دارد.
سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) در راستای رفع نیاز کشور به محصولات و فرآورده‌های معدنی و با تاکید بر بهینه‌سازی نظام اقتصادی کشور در بخش معادن و صنایع وابسته، همچنین اعمال نظارت بر استفاده از ذخایر معدنی و بهره‌برداری موثر از آنها به موجب ماده ۶ قانون تاسیس وزارت صنایع و معادن مصوب ۶ دی ماه ۷۹ مجلس شورای اسلامی تشکیل شده است.
از جمله استراتژیهای کلان ایمیدرو می‌توان به توسعه فعالیتهای معدنی و صنایع معدنی دارای مزیت رقابتی در مناطق کمتر توسعه یافته، رشد سرمایه‌گذاری در ایجاد واحدهای زنجیره معدن و صنایع معدنی دارای فناوری نوین و پرریسک، توسعه فعالیتهای معدنی و صنایع معدنی برون مرزی با هدف تکمیل زنجیره ارزش و ارتقا، بهره‌وری، هم‌افزایی و رقابت‌پذیری بخش معدن و صنایع معدنی اشاره کرد.
منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس در کیلومتر ۱۳ بزرگراه شهید رجایی در غرب بندرعباس قرار گرفته است که در ۲۴ دی‌ماه ۱۳۷۶ با نام منطقه ویژه اقتصادی معادن و فلزات، بر اساس مصوبه هیت وزیران تاسیس شد.
این منطقه با وسعت تقریبی ۵هزار هکتار در ۴ سایت جنوبی، میانی، شمالی و توسعه به لحاظ جغرافیایی تقسیم که ۲هزارهکتار آن عملیاتی و شرکت‌های سرمایه‌گذار در حال اجرا یا بهره‌برداری طرح‌های مورد نظر هستند.

معدنی‌ها تعهدات ارزی خود را انجام داده‌اند
رئیس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: شرکت‌های معدن و صنایع معدنی در تامین نیاز ارزی خود و عرضه ارز به بانک مرکزی کاملا شفاف عمل کرده‌اند.
به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب‌پور در نشستی در سایت فولاد کاوه جنوب، تصریح کرد: تمام شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی تعهدات ارزی خود را به نظام ارزی کشور انجام داده‌اند.
وی در این نشست که محمد اتابک مدیرعامل هلدینگ کاوه پارس، حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه و حسن خلج طهرانی مدیرعامل منطقه ویژه خلیج‌فارس حضور داشتند، افزود: مدیریت ارزی این بخش در شرایط سخت تحریم انجام شد و شرکت‌ها همزمان توانستند نیاز به تجهیزات را نیز برطرف کنند. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: هیچ نقطه مبهمی در این باره وجود ندارد و مدیریت ارزی حوزه معدن و صنایع معدنی تحت پایش هفتگی بانک مرکزی قرار دارد.
غریب‌پور یادآور شد: مقایسه شرایط امروز با وضعیت ارزی سال قبل به نیکی تفاوت عملکرد این بخش را در گذر از دوران سخت تحریم و ایجاد آرامش ارزی نشان می‌دهد.
وی خاطرنشان کرد: امسال نیز با همین روش سال بهتری را برای کاهش اثر تحریم‌ها و مدیریت ارزی رقم خواهیم زد.

ستاد زنجیره فولاد به ایمیدرو بازمی‌گردد
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: به زودی ستاد زنجیره فولاد دوباره به ایمیدرو بازگردانده می‌شود. خداداد غریب‌پور افزود: با همراهی بخش خصوصی و شرکت ملی فولاد ایجاد تعادل و توازن در زنجیره را بیش از پیش مدیریت خواهیم کرد.
وی افزود: مشکل آن دسته از شرکت‌هایی که در برخی موارد با کمبود گندله و سنگ آهن مواجه هستند برطرف خواهد شد.
وی با تقدیر از همکاری منطقه ویژه خلیج‌فارس با شرکت‌های سرمایه‌گذار ابراز امیدواری کرد که این همکاری‌ها به رونق بیش از پیش تولید بینجامد. وی از شرایط تولید و‌ توسعه در فولاد کاوه ابراز خرسندی کرد.

۲ میلیارد دلار طرح جدید تا پایان سال
غریب‌پور همچنین خبر داد که تا پایان سال ۲ میلیارد دلار طرح جدید معدنی و صنایع معدنی به مدار تولید می‌پیوندند.
رئیس هیات عامل ایمیدرو‌ تصریح کرد: بدین ترتیب برنامه افتتاح ۳.۵ میلیارد دلار طرح تا پایان امسال محقق خواهد شد.
پیش از غریب‌پور، اتابک گزارشی از فعالیت‌های تولیدی و توسعه فولاد‌کاوه ارائه کرد. این شرکت درحال‌حاضر فاز دوم فولادسازی به ظرفیت تولید ۱.۲ میلیون تن را در حال اجرا دارد. فولاد کاوه جنوب کیش همچنین کارخانه آهن اسفنجی یک میلیون و ۸۵۰ هزار تنی را در حال تولید دارد. نرخ بهره‌وری تولید در این کارخانه ۹۸ درصد اعلام شد.

۱۸ پروژه و ۱۱ تقاضای سرمایه‌گذاری در خلیج‌فارس
رئیس هیات عامل ایمیدرو همچنین پس از بازدید از فولاد هرمزگان در منطقه ویژه خلیج‌فارس گفت: سیاست این سازمان در زنجیره فولاد این است که شرکت‌های معدنی به دنبال رشد اکتشاف، افزایش ذخایر ماده معدنی و استخراج باشند و‌ شرکت‌های فولادی، افزایش سرمایه و رشد ارزش افزوده را پیگیری کنند.
غریب‌پور افزود: تولید محصول با ارزش افزوده بالا و زمینه‌سازی توسعه صنایع پایین‌دستی فولاد از جمله اقدامات اصلی شرکت‌هایی است که ایمیدرو‌ مدیریت مجامع سالانه آنها را برعهده دارد.
وی با بیان اینکه این سیاست در شرکت‌های معدنی تحت مدیریت ایمیدرو نیز اجرایی می‌شود، افزود: ظرفیت اکتشاف و استخراج در خدمت زنجیره فولاد قرار می‌گیرد. غریب‌پور تصریح کرد: امسال سرمایه فولاد مبارکه به ۲۱ هزار میلیارد و فولاد هرمزگان (با رشد۸۰ درصدی) به ۲۷۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید.
وی تاکید کرد: فولاد مبارکه امسال حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان سود خواهد داشت.

حذف حرکت‌های هم‌عرض
غریب‌پور تاکید کرد: ایمیدرو به دنبال هم‌افزایی و در عین حال حذف حرکت‌های هم‌عرض و قراردادن فعالیت‌های این زنجیره در طول یکدیگر است. وی یادآور شد: امسال تولید فولاد به ۲۸ میلیون تن می‌رسد و این امر لزوم توجه بیشتر به زنجیره و ایجاد تعادل را بیشتر کرده است.
رئیس هیات عامل ایمیدرو همچنین با اشاره به فراهم‌سازی امکانات برای توسعه صنایع مستقر در منطقه ویژه خلیج‌فارس گفت: درحال‌حاضر ۱۷ کارخانه در این منطقه مشغول به کار هستند و ۱۸ پروژه نیز در دست اجرا است.
وی با بیان اینکه تعداد طرح‌ها، بیش از کارخانه‌های در حال کار هستند، ادامه داد: درحال‌حاضر ۱۱ تقاضا برای سرمایه‌گذاری در منطقه خلیج‌فارس وجود دارد.
غریب‌پور همچنین خبر داد: قرار است ظرفیت تخلیه و بارگیری اسکله این منطقه از ۱۲ میلیون تن فعلی به ۲۰ میلیون تن افزایش یابد.
وی تنها راه آبادانی کشور، کاهش فقر و فاصله طبقاتی را توسعه طرح‌هایی دانست که منجر به افزایش اشتغال می‌شود.
غریب‌پور ادامه داد: سرمایه‌گذاری‌ها با مشارکت بخش خصوصی انجام می‌شود و شرکت‌ها نیز نیروی انسانی و دانش برای توسعه صنایع معدنی را در اختیار دارند بنابراین مانع خاصی برای کاهش فقر و فاصله طبقاتی پیش‌رو نداریم.
پیش از غریب‌پور، حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه و ‌فرزاد ارزانی مدیرعامل فولاد هرمزگان گزارشی از وضعیت تولید، فروش و صادرات فولاد هرمزگان ارائه دادند.
این شرکت سال گذشته ۳ گرید جدید شمش معرفی کرد. میزان رشد فروش و صادرات فولاد هرمزگان در ۸ ماه امسال به ترتیب ۱۹درصد و ۷ درصد رشد یافت. در این مدت میزان کل فروش و‌ صادرات این شرکت از یک میلیون تن عبور کرد.

پایانه مکانیزه تخلیه و بارگیری کالا
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس نیز گفت: برای تسهیل درامر جابه‌جایی کالا دراستان اسکله این منطقه به سیستم تخلیه و بارگیری مکانیزه مجهز است.
به گزارش ایرنا، حسن خلج‌طهرانی در حاشیه سفر یک روزه وزیر صنعت، معدن و تجارت به بندرعباس افزود: با سرمایه‌گذاری ۵۰ هزار میلیاردریالی بخش خصوصی، بزرگترین پایانه مکانیزه مواد معدنی کشور در هرمزگان احداث شده است.
وی بیان کرد: با توجه به اینکه بر اساس افق چشم‌انداز ۱۴۰۴ قرار است ایران به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد دست یابد، پایانه جدید با فراهم کردن ظرفیت ۵۰ میلیون تنی (معادل نیمی از ظرفیت فعلی تخلیه و بارگیری انواع کالا)، عملیات واردات مواد اولیه کارخانجات داخلی به ویژه در صنعت فولاد و صادرات مواد معدنی تولیدی معادن کشور را پشتیبانی خواهد کرد.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس اظهار کرد: اسکله تخلیه و بارگیری کالا به نوعی بزرگترین ترمینال پیشرفته مواد معدنی در منطقه خلیج‌فارس و دریای عمان محسوب می‌شود.
خلج طهرانی خاطرنشان کرد: این پایانه در بندرعباس به وسعت ۱۸۰ هکتار در ۳ مرحله و ضلع غربی اسکله شهید رجایی ساخته شده که از طریق آن مواد معدنی به روش نوار نقاله و کمترین آلودگی متصل خواهد شد.
وی ادامه داد: ایجاد اشتغال پایدار برای افزون بر ٥٠٤ نفر نیروی انسانی و همچنین کاهش هزینه‌های حمل و نقل به دلیل مکانیزه بودن این پایانه از جمله مزایای طرح است.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس تصریح کرد: ایجاد شرایط جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و هدایت آنها برای احداث واحدهای صنعتی و معدنی صنایع انرژی بر و فرآوری مواد معدنی، همچنین رشد توسعه اقتصادی، افزایش فرصت های شغلی، افزایش و توسعه فناوری‌های مدرن حوزه تولید، مهارت‌های مدیریتی، ارتقای کیفیت تولیدات و افزایش توان صادرات به منظور رقابت در بازارهای جهانی از اهداف این منطقه است.


چاپ