بزرگ‌ترین پروژه‌های مس جهان کجا هستند؟

معدن بین‌الملل

برگردان: ثمن رحیمی‌راد: داده‌های سازمان زمین‌شناسی امریکا نشان می‌دهد تا به امروز ۷۰۰ میلیون تن مس در سرتاسر جهان تولید شده است، اگر این مقدار مس را به شکل یک مکعب درآوریم، اضلاع آن به ۴۳۰ متر می‌رسد و ارزش آن با بهای امروز مس ۴تریلیون دلار برآورد می‌شود.

داده‌های یادشده همچنین نشان می‌دهد سالانه ۲۱میلیون تن مس در جهان استخراج شده است. سازمان زمین‌شناسی امریکا همچنین تخمین می‌زند ذخایر شناسایی شده مس جهان درحال‌حاضر دربردارنده ۲.۱ میلیارد تن مس باشد و ذخایر شناسایی شده مس پورفیری نیز به ۱.۸ میلیارد تن برسد، این حجم به معنای ظرفیت تولید ۲.۸ میلیون تن مس است، چیزی شبیه به مکعبی با اضلاعی به طول ۶۸۰ متر. در همین حال حدود ۶۵درصد از کل ذخایر شناسایی شده مس که هنوز استخراج نشده، در ۵ کشور شیلی، استرالیا، پرو، مکزیک و امریکا قرار دارند. به گزارش روزگارمعدن وب‌سایت انگلیسی‌زبان ماینینگ که اخبار بخش معدن را در سرتاسر جهان پوشش می‌دهد، ۱۰ مورد از بزرگ‌ترین ذخایر مس جهان را که در حال بهره‌برداری هستند، به شرح زیر فهرست کرده است. این فهرست بنا بر ذخایر ثابت شده و احتمالی این پروژه‌ها تنظیم شده است.

 

madan-barfi.jpg
۱. پروژه استخراج مس اودوکان در روسیه قرار دارد، ۱۵میلیون تن فلز مس را در خود جای داده و درحال‌حاضر بزرگ‌ترین ذخیره مس جهان به شمار می‌آید.
 این پروژه را آلیشر عثمان‌اف میلیارد روسی در شرکتی به نام بایکال‌ماینینگ بهره‌برداری می‌کند.

sakhto-saz.jpg
۲. دومین ذخیره بزرگ در حال بهره‌برداری مس جهان کاموآ-کاکولا نام دارد، در جمهوری دموکراتیک کنگو قرار گرفته و ۱۱.۳ میلیون تن مس در خود جای داده است. عیار کانی‌ها در این معدن بالاست و براساس برنامه تدوین شده قرار است تا ۷۰۰هزار تن مس در سال از آن به‌دست می‌آید. نخستین محصول آن از فاز یک پروژه تا پایان سال ۲۰۲۱ میلادی (زمستان ۱۴۰۰ خورشیدی) به‌دست می‌آید. این پروژه در نتیجه سرمایه‌گذاری مشترک شرکت کانادایی ایوان‌هوماینز، شرکت چینی زیجینگ‌ماینینگ و دولت جمهوری دموکراتیک کنگو شکل گرفته است.

jazire.jpg
۳. اِل‌آرکو سومین ذخیره بزرگ مس جهان است، در مکزیک قرار گرفته و ۱۰.۸ میلیون تن ذخیره در خود جای داده است. اِل‌آرکو را شرکت سوتِرن‌کاپر استخراج می‌کند و برآورد شده که۱۹۰هزار تن مس و ۱۰۵هزار اونس طلا از آن به‌دست می‌آید، با این حال استخراج این حجم تا سال ۲۰۲۵ میلادی (۱۴۰۴ خورشیدی) طول می‌کشد.

shili.jpg
۴. نِوایونین در شیلی دربردارنده ۸.۲ میلیون تن مس است. این پروژه در منطقه آتاکامای کشور قرار دارد و یکی از بزرگ‌ترین ذخایر استخراج نشده مس-طلا-مولیبدن در قاره امریکا به شمار می‌آید. این پروژه حاصل سرمایه‌گذاری ۵۰-۵۰ شرکت‌های تِک و نیومونت‌گُلد است و تخمین زده می‌شود که سالانه ۲۲۴هزار تن ماده معدنی از آن به دست‌اید و فرآیند استخراج و تولید فلزات از آن ۵ سال طول بکشد.

karkhane.jpg
۵. کولاوکو در پرو دربردارنده ۷.۶ میلیون تن مس است. این پروژه را شرکت آنگلوامریکن بهره‌برداری می‌کند و در منطقه موکوگوا قرار دارد. پیش‌بینی می‌شود نخستین تولید این پروژه در سال ۲۰۲۲ میلادی (۱۴۰۱ خورشیدی) ارائه شود و ظرفیت تولید آن در ۱۰ سال نخست بهره‌برداری ۳۰۰هزار تن در سال باشد.

jolge.jpg
۶. فریدا ریوِر در پاپوآگینه‌نو دربردارنده ۶.۳ میلیون تن مس است و شرکت کانادایی هایلندپسیفیک و یک شرکت چینی به طور مشترک مالکیت آن را در اختیار دارند.
این معدن یکی از بزرگ‌ترین ذخایر مس-طلا در آسیا-اقیانوسیه به شمار می‌آید و پیش‌بینی می‌شود که ۱۷۵هزار تن مس و ۲۳۰هزار اونس طلا از آن به‌دست آید. عمر معدن ۳۳ سال برآورد شده است.

arjantin.jpg
 ۷. آگوآریکا در آرژانتین دربردارنده ۵.۶ میلیون تن مس است. این پروژه در استان کاتامارکا در شمال غربی کشور قرار دارد و علاوه بر مس، ذخایر طلا را در خود گنجانده است. شرکت کانادایی یاماناگُلد، شرکت سوئیسی گلنکور و شرکت امریکایی نیومونت‌گُلدکورپ در جایگاه بزرگ‌ترین تولیدکننده طلای جهان به طور مشترک مالکیت آن را در اختیار دارند. این ۳ شرکت قرارداد سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری از این معدن را در امسال میلادی امضا کرده‌اند.

jangal.jpg
۸. وافی-گولپا در پاپوآگینه‌نو دربردارنده ۴.۹ میلیون تن مس است.
این پروژه مستقر در استان موروب را شرکت‌های استرالیایی نیوکرست‌ماینینگ و هارمونی‌گلد افریقای جنوبی بهره‌برداری می‌کنند. پیش‌بینی می‌شود تولید سالانه آن در اوج خود و در سال ۲۰۲۵ میلادی (۱۴۰۴ خورشیدی) به ۳۲هزار اونس طلا و ۱۵۰هزار تن مس برسد.

jangal-2.jpg

۹. ناموسی در فیجی ۴.۹ میلیون تن مس دارد. ناموسی را شرکت نیوکرست‌ماینینگ بهره‌برداری می‌کند. در استان‌های ناموسی و نایتاسیری کشور فیجی قرار گرفته و اکتشاف آن درحال‌حاضر در فاز پیش‌امکان‌سنجی است.

pero.jpg
۱۰. ال‌مولینو در پرو دربردارنده ۳.۳ میلیون تن مس است.
یک پروژه مس-طلاست که تاکنون تا مرحله امکان‌سنجی پیش رفته، در شهر کاجامارکا در شمال پرو قرار دارد و شرکت‌های چینی مین‌مِتالز و جیانگشی‌کاپِر به طور مشترک مالکیت آن هستند.

چاپ